Травматично разкъсване на междупрешленен диск в гръдната част на гръбначния стълб МКБ S23.0
Разкъсване на междупрешленния диск, който се намира между два съседни гръдни прешлена Т1-Т12 е травматично разкъсване на междупрешленен диск в гръдната част на гръбначния стълб.
Механизъм на травматично разкъсване на диска между прешлените на гръбначния стълб на гръдната част
Най-честа причина за повредата на диска в гръдната част е рязко огъване, падане, вдигането на големи тежести, резки ротаторни движения.
Смята се, че в основата на тези увреждания лежи дегенеративен процес, а травмата е само отключваш момент.
Травматично разкъсване на междупрешленните дискове обикновено се наблюдава под формата на дискови хернии. Те могат да бъдат:
Централни хернии с пролапс на nucleus pulposus в тялото на прешлена;
Предни дискови хернии nucleus pulposus пролабира напред;
Задни дискови хернии nucleus pulposus пролабира назад;
Латерални дискови хернии nucleus pulposus пролабира встрани.
За да се получи пролабиране на nucleus pulposus, първо трябва да се разкъса anulus fibrosus.
Клинична картина на травматично разкъсване на диска между прешлените на гръбначния стълб от гръдната част
Симптоматиката варира от леки коренчеви болки до тежка клинична картина, при което може ада настъпи пълно прекъсване на коренчетата или гръбначния мозък с параплегия, смутена сетивност и тазово резервоарни разстройства. Основните оплаквания са от остра болка в гърба след травмата рязко движение, падане, вдигане на тежест. Могат да се появат контрактури на паравертебралната мускулатура. Движения са силно болезнени. Болките мога да бъдат както локали така и да ирадиира по коренчетата. Болките се усилват при кихане, смях и кашляне.
Диагноза на травматично разкъсване на диска между прешлените на гръбначния стълб на гръдната част
Освен анамнестичните дани и клиничната картина голямо значение има и спондилографията, при нея може да се установи намалено междудисковото пространство, дискът е неравномерен. Компютърната томография показва до каква степен е изпънала хернията. Могат да се направят и контрастни изследвания.
Лечение на травматично разкъсване на диска между прешлените в гръдната част на гръбначния стълб
В голям брой от случаите консервативното лечение е успешно. Препоръчва се екстензия с малки тежести или екстензия на наклонена плоскост. Има и така наречена форсирана екстензия. Дават се болкоуспокояващи лекарства, салицилати, неспецифични противовъзпалителни, провежда се физиотерапия. Ако консервативното лечение не даде резултати показано е оперативно лечение.
Коментари към Травматично разкъсване на междупрешленен диск в гръдната част на гръбначния стълб МКБ S23.0