Контузия на гръдния кош МКБ S20.2
Натъртване на гръдната стена може да засегне кожата, ребрата, или мускулите на гръдната стена при травма се нарича контузия на гръдния кош. По-тежка гръдна контузия може да причини кървене в основната мускулите и подкожните тъкани, което води до хематом на гръдния кош.
Гръдната стена е особено уязвима към контузии, защото костите (например ребра и ключица) са близо до повърхността на кожата. Контузиите на ключицата обикновено са свързани с нараняване на гръдната кост или раменната става и може да доведе до ограничено движение на гърдите и рамото. Гърбът е уязвим към контузии, заради близостта на костите до повърхността на кожата. Плешката (лопатката) е изложена на риск, тъй като тя е издадена леко назад с малко мускули и мазнини между костите и кожата. Контузия на плешката може да доведе до ограничено движение на рамото.
Контузиите на гръдния кош се причинява от въздействие с тъп и твърд предмет.
Най-често се среща при
- Битова травма;
- Транспортна травма;
- Спортна травма.
Клинична картина на контузия на гръдния кош
- Болка в гръдния кош;
- Кръвонасядане, насиняване;
- Болезненост на гръдната стена при допир;
- Болка при дишане, кихане, кашляне;
- Подуване.
Диагноза контузия на гръдния кош
Пострадалия съобщава за травма, обикновено удар или падане той се оплаква от промяна на цвета на кожата, подуване и болка. От физикалния преглед се виждат червено, тъмно синьо или жълто-зелено оцветяване на кожата. При палпация има болезненост, подуването обикновено е около натъртване.
Лечение на контузия на гръдния кош
Лечението за гърдите контузия включва почивка, студени компреси и нестероидни противовъзпалителни лекарства за облекчаване на болката. Дълбоки дихателни упражнения, може да се препоръчат, за да се намали риска от ателектаза и пневмония.
Коментари към Контузия на гръдния кош МКБ S20.2