Травма на периферните нерви на шията МКБ S14.4
Периферните нерви на шията са 8 чифта
C1 и C2 първите две шийните нерви имат контрол върху главата.
С3 и С4 помагат да се контролира диафрагмата (баланс на мускулите, която се простира в долната част на гръдния кош и играе важна роля в дишането).
C5 контролира мускулите на горната част на тялото като на m.deltoideus (които образуват заоблени контури на раменете) и m.biseps brahii (които позволяват сгъване на лакътя и ротиране на предмишницата).
C6 контролира екстензорите на китката (extensor carpi radialis longus, extensor carpi radialis brevis и extensor carpi ulnaris, те контролират разгъването на китката) и също така имат известно участие и в инервацията на бицепса.
C7 контролира m.triceps brahii (голям мускул на гърба на ръката, който контролира екстензията на лакътната става).
C8 контролира ръце.
Травма на периферните нерви на шията могат да се класифицират на открити и закрити според травмиращия агент, а травмата, която се получава.
Според степента на увреждането
1.Neurapraxia - Това е най-леката форма на травми, с пълно възстановяване. В този случай, настоящата структура на нерва остава непокътнат, но има прекъсване при провеждане на импулса за определяне на нервните влакна. Най-често това включва притискане на нерв или прекъсване на снабдяването с кръв (исхемия). Има временна загуба на функция, която е обратимо в рамките на дни и месец от повредата (средно 6-9 седмици)
2.Axonotmesis - Това е по-тежка травма с нарушаване на аксон и миелиновата обвивка, но се запазва съединителната тъкан. Този тип увреждане на нервите може да доведе до парализа на двигателната, сензорната и автономната функция на нерва. Механизмите, по които може да настъпи такова увреждане на нерва са смазване, контузия и преразтягане на нерва. Ако силата, която действа увреждащо върху нервите се отстрани своевременно, аксона може да се регенерира, което води до възстановяване. Регенерацията може да изисква няколко седмици. Проксимална лезия може да нарасне дистално, 2 до 3 мм на ден, а дисталните лезии по-бавно 1.5 mm на ден. Регенерация възниква няколко седмици до няколко години.
3.Neurotmesis е най-тежкото поражение с потенциал за възстановяване. Механизъма на получаване на тази травма е тежка контузия, разкъсване, или от местна упойка. Не само аксон, но капсулуриращата съединителна тъкан се уврежда. Тук настъпват вътрешни нарушения на архитектониката на нерва. Налице е пълна загуба на двигателна, сензорна и автономна функция.
Клинична картина на травма на периферните нерви на шията
- Пареща, пробождаща, стрелкаща болка, ирадиираща към горния крайник;
- Изтръпване;
- Парестезии;
- Слабост на ръката;
- Парези и парализи;
- Забавени рефлекси;
- Синдром на Хорнер (ипсилатерална птоза, миоза, енофталм);
Диагноза на травма на периферните нерви на шията
От клиничния преглед може да се открият фрактури на прешлени, изкълчвания, хематом или проникваща рана. Електромиографията потвърждава диагнозата, локализира лезията и може да се оцени сериозността на травмата. Други изследвания, които се използват при травма на нерви са компютърна томография и ядрено-магнитен резонанс.
Лечение на периферните нерви на шията
Хирургично лечение в първите 72 часа дава най-добри резултати за възстановяване на функцията на нерва. Клинични и електродиагностичните изследвания, могат да определят дали нервите могат регенерира без оперативно лечение.
Коментари към Травма на периферните нерви на шията МКБ S14.4