Травма в областта на plexus brachialis МКБ S14.3
Plexus brachialis е изграден от пети, шести, седми и осми нерви от шийните гръбначно мозъчни нерви (C5-C8) и първи гръден гръбначномозъчен нерв (Т1).
От всички увреждания на plexus brachialis 44% до 70% се падат на травматични наранявания.
Причини за травма в областта на plexus brachialis
- Произшествия с моторни превозни средства с висока скорост, особено при мотоциклетистите;
- Спортни дейности;
- Травми на работното място;
- Пряк удар върху страничната част на лопатката;
- Падане от височина отстрани на главата и рамото;
- Огнестрелни рани;
- Наместване чрез усилия на луксацирана раменна става.
Патоанатомия на травма в областта на plexus brachialis: В част от случаите е налице функционално увреждане във връзка с оток или малки интерневрални кръвоизливи. При други болни се установява прекъсване на аксони, а при трети - пълно разкъсване на коренчетата.
Клинична класификация на травма в областта на plexus brachialis се наблюдават три типа парализа
- Горен тип (Duchenne Erb) - при този тип са засегнати трите коренчета на нервите излизащи от шийните сегменти (С4, С5, С6), участващи във формирането на плексуса. Парализирани или паретични са m. deltoideus, m. biceps brachii, m. teres minor et major, m. coracobrachialis, m. supinator longus. Пострадалия не може да отвежда ръката, да я повдига и външно да я завърта в раменната става. Тя виси до тялото с леко сгънат крайник и предмишница в пронация.
- Долен тип (Dejirinne - Klumpke) - повредата обхваща коренчетата на седми и осми шиен сегмент и първи на гръдния сегмент, участващи в образуването на плексуса. Парализирани са сгъвачите на китката и пръстите и късите мускули на ръката. Функционално са засегнати лакътните, гривнените стави и пръстите. Ръката е сгъната и завъртяна навътре, пръстите са сгънати, а палеца отведен. Ръката е практически функционално негодна.
- Смесен тип - среща се сравнително рядко. Свързва се с трайни увреди на целия плексус. Налице е вяла парализа на крайника, който е изтънен и хипотрофичен. Често се добавя и увреда на симпатиковите влакна на първия гръден корен, като се наблюдава синдром на Клод Бернар Хорнер - птоза (спадане на клепача), миоза (разширени зеници) и енофталм (хлътване на очните ябълки).
Диагнозата травма в областта на plexus brachialis се потвърждава чрез електромиография (ЕМГ) и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
Лечение на травма в областта на plexus brachialis се състои в ортеза / шиниране, физикална терапия и в някои случаи хирургия. Някои наранявания брахиалния сплит може да се излекува без специфично лечение. Много фактори трябва да се вземат предвид при оценка на времето на възстановяване. Фактори като първоначалната диагноза на травмата, тежестта на травмата, и вида на използваните процедури.
Коментари към Травма в областта на plexus brachialis МКБ S14.3