Други и неуточнени увреждания на шийния отдел на гръбначния мозък МКБ S14.1
Всяко нараняване на гръбначния мозък, причинено от травма се нарича други и неуточнени увреждания на шийния отдел на гръбначния мозък.
Етиология на други и неуточнени уврежданията на шийният отдел на гръбначният мозък настъпват в резултат на изместване на луксирани прешлени (изместване на ставните повърхности между прешлените), от костни отломъци, чужди тела (от нараняващ агент), от хематом, в резултат на разкъсване на съседни кръвоностни съдове. Притискането на гръбначният мозък настъпва остро в момент на травмата или постепенно когато се дължи на хематом.
Механиозмът на увредата при изкълчванията настъпва в резултат на флексионен (сгъване), флексионно-ротационен (сгъване със завъртане на главата), екстензионен и компресионен механизъм. Възможно е уврежданията на гръбначният мозък в областта на шията да настъпят и при комбинация от счупвания и изкълчвания на шийните прешлени в областта на шията.
Клиника на други и неуточнени уврежданията на шийният отдел на гръбначният мозък
При едностранно изкълчване се наблюдава изкривяване на шията с ригидност (спазъм на мускулатурата) от засегнатата страна. От страна на травмата се наблюдава болка и подутина. При пълните изкълчвания главата е в принудително положение, шията е блокирана, отокът и болезнеността са отчетливи. Често се среща коренчева симптоматика и симптоми на притискане на гръбначният стълб.
Гръбначният мозък може да бъде:
- Частично прекъснат - прекъсват се само някои проводни пътища, като при засягане на горните 4-ри шийни сегмента се засягат движенията на четирите крайника - квадриплегия. Също се засяга мускулатурата на гръдният кош и диафрагмата. При засягане на долните 4-ри шийни сегмента и първи гръден се получават двигателни разтройства в горните и долните крайници, с по-ниско разположение на сетивните разтройства.
- При пълното прекъсване на гръбначният мозък е налице парализа на мускулатурата инервирана от гръбначно мозъчните сегменти на нивото на поражението и дистално (по-надолу) от него. При пълното прекъсване на гръбначният мозък се развиват тежки трофични разтройства, декубитални рани, урологични инфекции и обща тежка инфекция, водеща до септично състояние и смърт.
Лечение на други и неуточнени уврежданията на шийният отдел на гръбначният мозък
Голямо значение има правилно оказаната първа медицинска помощ на мястото на произшествието. Основното правило е да се остави главата и шията в неподвижно състояние, заедно с тялото докато се обездвижва шията (яка на Шванц).
Следва транспортиране до лечебно заведение, като болните лежат на антидекубитален дюшек. Особено полезно е флуидното легло. Най-често се провежда лечението с директна черепна екстензия, като се използват специални скоби. Прилагат се декомпресивни операции и обездвижване телата на прешлените. След острият период се насочват към физиотерапевтични центрове за раздвижване на квадриплегиците (парализа на 4-те крайника).
Коментари към Други и неуточнени увреждания на шийния отдел на гръбначния мозък МКБ S14.1