Контузия и оток на шийния отдел на гръбначния мозък МКБ S14.0
Контузията на гръбначния мозък представлява травматично трайно прекъсване на проводниковите и рефлексните функции на гръбначния мозък.
Отокът на гръбначния мозък и обвивките водят до притискане на нервните структури, което води до неврологични разтройства - преходна неврологична симптоматика. При контузия и оток на шийния отдел на гръбначния мозък се наблюдават морфологични и структурни промени на гръбначния мозък при запазена анатомична цялост.
Етиология на контузия и оток на шийния отдел на гръбначния мозък настъпва в резултат на директна или индиректна травма на шийния отдел на гръбначния мозък, което може да е в резултат на професионален, битов, военен или друг характер. Отокът в шийния отдел на гръбначния мозък настъпва при задпределно потискане на синапсите в гръбначния мозък. Роля играят и някои рефлексни реакции - спазъм на съдовете, парализиране на капилярната система, като настъпва повишена пропускливост. Вследствие съдовата течност, която е излязла от капилярите води до оток на тъканните структури. Докато при контузията, освен описаните до момента прояви се добавя и прякото нараняване на мозъка от травмиращия агент (костни отломъци от прешлените или дислокацията им).
Патоанатомия на контузия и оток на шийния отдел на гръбначния мозък
Контузионното огнище е пропито с кръв, около него се развива мозъчен оток, който може да се разпростре до 10 см от некротичната зона. Може да достигне до продълговатия мозък и да причини смърт от парализа на дишането и сърдечната дейност. Извън некротичната тъкан могат да се видят малки или по-големи огнища с кръвоизливи.
Клиника на контузия и оток на шийния отдел на гръбначния мозък
Под мястото на травмата се наблюдава симетрична парализа на крайниците, задържане или незадържане на тазоворезервоарните функции, загуба на сетивността, като всички тези прояви отшумяват за 3 дни при наличие само на отока на шийната област на гръбначния мозък иначе при контузията перзистират. Парализите обхващат ръцете и диафрагмата. Сетивността е прекъсната под нивото на увредата. Болният не усеща никакви убождания. Много лесно се развиват декубитални рани в пределекционните места. След различен период от време могат да се наблюдават спинални автоматизми - неволно свиване или отпускане на парализираната ръка. Това може да се предизвика при убождане или ощипване на ръката, също с насилствено свиване на пръстите. Като това много често заблуждават близките, че болния се е възстановил, а всъщност такива прояви насочват специалиста към влошаване на заболяването - това е лош прогностичен признак.
Лечение на контузия и оток на шийния отдел на гръбначния мозък
Хирургично отстраняване на травмиращите агенти. Отокът на мозъка се повлиява от дехидратиращи средства - манитол, глицерол, фурантрил. Освен това се прилага Нивалин, витамини от група В, физиотерапия, балнеолечение за възстановяване.
Коментари към Контузия и оток на шийния отдел на гръбначния мозък МКБ S14.0