Изкълчване на други и неуточнени области на главата МКБ S03.3
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Трайно и значително разместване на ставните повърхности на костите на главата от нормалното им положение представлява изкълчване на други и неуточнени области на главата. Поради дислокацията лигаментите винаги са увредени.
Травматично изкълчване може да настъпи и при очната леща известно още и като ектопия на очната леща, и представлява разместване на лещата от нормалното и положение.
Операцията при катаракта е една от най-честите и успешни хирургични процедури, извършвани днес. През последното десетилетие рискът от тежки усложнения е намалял с напредъка в хирургическите техники и инструментариум. При процедурата катаракта се отстранява и се поставя прозрачна вътреочна леща. Редките усложнения включват дислокация на вътреочната леща, при което тя се измества от мястото си. Това е рядко, но сериозно усложнение, като честотата е около 0,2% до 3% при пациенти с очни оплаквания.
Други причини за ектопия на очна леща са травма или патологичен процес с нарушение на съединителната тъкан, допринасящо за слабост на зоната на лещата. Дислокацията може да се прояви като проста децентрация в торбата или сулкуса, частична сублуксация или пълна дислокация на лещата вътре в окото. След като бъде диагностицирана дислокацията, има няколко възможни опции за лечение.
Честота и причини
Ектопия на очната леща обикновено е свързана с целостта на капсулния сак и неговата поддържаща система. Има много предразполагащи състояния, които увеличават риска от нестабилност на капсулния сак и слабост на зрението, включително:
- Операция на катаракта
- Стареене
- Пигментен ретинит
- Захарен диабет
- Заболявания на съединителната тъкан (синдром на Марфан, хомоцистинурия, склеродермия и др.)
Травмата е най-честата причина за дислокация на очната леща. Травматичното увреждане се получава най-често при различни видове контактни спортове, автомобилни произшествия, падания и др.
Патофизиология
Механизмът при тъпа травматична дислокация на лещата се дължи на компресионна предно задна сила на роговицата и предната част на склерата, причиняваща бързо компенсаторно екваториално разширение на глобуса. В резултат на това зоналните влакна, които прикрепят лещата към окото, могат да се разтегнат или повредят. Частичната зонуларна диализа може да доведе до сублуксация, докато пълното разкъсване води до пълна луксация. Дислокацията може да се появи отпред или отзад, като има различен вид на лечение в зависимост от вида на луксацията.
Симптоми
Пациентите с травматична дислокация на лещата могат да имат голямо разнообразие от симптоми, включително:
- Нарушено зрение
- Болка в очите
- Диплопия (двойно виждане)
Дислокацията на очната леща може да придружава други последствия от очна травма, включително директно нараняване на очната ябълка, разкъсвания или отлепвания на ретината, така че е важно да се проведе задълбочен очен преглед, за да се изключи друга очна травма.
При пациенти с повишено вътреочно налягане след нараняване на окото с тъп предмет трябва да се обмисли предно изместване на лещата. Ако е възможно, трябва да се направи офталмологичен преглед с прорезна лампа. Скъсена задна камера или факодонеза (разклащане на лещата с движения на очите) може да са единствените признаци, показващи травматично изместване на лещата.
Диагноза
В случаи на изкълчване на други и неуточнени области на главата, и в частност дислокация на очната леща е препоръчително преглед от офталмолог. Той може да назначи компютърна томография (КТ) или ултразвуково изследване, които са обичайни образни методи, които се използват за диагностика. КТ е метод за предпочитане, особено ако компресията на окото трябва да се избягва в случаи като съмнение за разкъсване на окото.
Въпреки че се счита за алтернативен метод, ултразвукът до леглото на пациента се използва при спешни случаи за бързо и точно диагностициране на дислокация на лещата. Това е особено полезно при ограничени ресурси.
Ултразвуковата биомикроскопия също е предпочитан метод за идентифициране на зонуларно разрушаване, като едно проучване установява, че над 50% от пациентите с тъпа очна травма са именно диагностицирани с този метод.
Лечение
Наблюдение на пострадалия се препоръчва, когато няма симптоми за увредено зрение, няма възпаление, лещата не е подвижна и няма увреждане на ретината.
Когато са налице оплаквания на болния за нарушено зрение или възпаление с потенциал за по-нататъшни усложнения, лечението се състои в хирургическа репозиция на дислоцираната леща. Има няколко различни подхода за лечение. В случаи на лека дислокация без тежко нарушение на зрението, може да не се извършва хирургическа репозиция на лещата. При засягане на зрение и наличието на различна симптоматика, се налага оперативно лечение. При тази хирургическа процедура стъкловидното тяло, който изпълва задната кухина на окото, се отстранява (витректомия), за да се предотврати придърпването на ретината при манипулацията.
Усложнения и прогноза
Без отстраняване на лещата, травматичното изместване на лещата може да доведе до усложнения като вторична глаукома, увреждане на роговицата и увеит. Травматичната сублуксация също може да бъде свързана с друга очна травма, включително травматична катаракта и счупвания или отлепвания на ретината.
При правилно проведено лечение повечето пациенти с дислокация на очната леща имат добър визуален резултат след коригираща терапия. Пълно възстановяване се наблюдава в рамките на няколко месеца.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://eyewiki.aao.org/Dislocated_Intraocular_Lens
https://www.asrs.org/patients/retinal-diseases/27/intraocular-lens-dislocation
https://www.imo.es/en/disorders/intraocular-lens-dislocation-retina-and-vitreous/
https://eyewiki.org/Traumatic_Lens_Dislocation
https://emedicine.medscape.com/article/1211310-overview
Коментари към Изкълчване на други и неуточнени области на главата МКБ S03.3