Отклонения от нормата, открити при провеждане на функционални изследвания на периферната нервна система и сетивните органи МКБ R94.1
Предизвикани (евокирани) потенциали
Подаването на специфични стимули към дадена сензорна система предизвиква появата на ЕЕГ на вълни с характерни време на поява, форма и последователност.
Зрителни предизвикани потенциали (ЗПП). Представляват раликите на електричните потенциали, записани от скалпа, в отговор на зрителни стимули с честота под 3.5/секунда. Резултатите не са диагностично специфични за отделни заболявания, но дават информация особено при увреда на зрителния нерв, както и при лезии на постхиазмалните зрителни пътища и зрителната кора.
Слухови предизвикани потенциали (СПП). Представляват потенциалните разлики, записани от два електрода при звукова стимулация. Резултатите от изследването са информативни по отношение на локализацията на болестни процеси по хода на слуховия нерв- исхемия, тумори, демиелинизация, токсични увреди, както и при инструменталното потвърждаване на мозъчна смърт.
Соматосензорни предизвикани потенциали (ССПП). Това са електричните потенциали, генерирани в сензорните пътища на периферно, спинално, субкортикално и кортикално нива на нервната система. Изследването на ССПП е информативно по отношение на локализацията на болестния процес при перифернонервни увреди от различен произход.
Моторни предизвикани потенциали (МПП). Транскраниална електрическа стимулация на моторните зони на кората не намира разпространение, поради болезнеността на процедурата. Транскраниалната магнитна стимулация не води до нежелани странични ефекти и се понася добре от изследваните. Резултатите се използват за оценка на съхранеността на моторните пътища при различни увреди- мозъчен инсулт, неврит на лицевия нерв, демиелинизиращ процес, лезии на гръбначния мозък и др.
Коментари към Отклонения от нормата, открити при провеждане на функционални изследвания на периферната нервна система и сетивните органи МКБ R94.1