Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на млечната жлеза МКБ R92
Основните прояви на заболяването са:
- Установяване на туморна или тумороподобна формация;
- Поява на болка и тежест в млечната жлеза;
- Ретракция на кожата или на мамилата;
- Нарушени контури на жлезата;
- Разязвяване, зачервяване на кожата на гърдата;
- Поява на различен по характер секрет от зърното.
Болката може да е свързана с органични заболявания на гърдата (мастит, травма, мастна некроза, киста с възпалителни реакции, склерозираща аденоза, по-рядко аденом и др.) и несвързана с характерен патоморфологичен субстрат, представена под наименованието масталгия. Нормално е да се появява повишена чувствителност, тежест и уплътнение на паренхима няколко дни преди менструация. Кожата се изглажда или ретрахира от скъсяване на куперовите лигаменти и млечни канали, като последица от придърпване от туморен процес в дълбочина. Крустите, ерозиите, разязвяванията и некрозите се дължат на директното ангажиране на кожата от туморния процес, а зачервяването и отокът на кожата най-често са проява на мастит и инфламаторен карцином.
Секрецията от зърното може да бъде няколко вида:
- Физиологична;
- Патологична;
- Под форма на галакторея.
Патологичната секреция от зърното представлява отделяне на кръв, серозно - кръвен, серозен или зеленикавосивкав секрет. Среща се при аденом на мамилата, екзема, болест на Paget, дуктален папилом, дуктална ектазия, карцином и фиброкистична болест. Независимо че в повечето случаи секрецията от зърното не се причинява от рак на млечната жлеза (само 10-15 %), наличието на такава секреция изисква допълнителни изследвания за изключване на карцином.
При клиничното изследване се търсят асиметрия на двете гърди, хлътвания, едем на кожата, разязвявания и др. Палпацията на млечните жлези се извършва с кръгови движения, обхващащи всички части на гърдата.
При мамографията нехомогенна сянка с нерезки очертания с радиерно излизащи от нея плътни сенки е патогномонична за рак на млечната жлеза. С гладки очертания са най-често кистите, фиброаденомът, лимфният възел, фокалната фиброза и медуларният и желатинозният рак на млечната жлеза. Калцификатите са един от най-честите и важни рентгенологични симптоми, наблюдаващи се при доброкачествени и злокачествени процеси в млечната жлеза. При изтичане на патологичен секрет от гърдата е показана галактографията.
Ултразвуковото изследване спомага за отдиференциране на киста от солидна лезия. Под ехографски контрол се извършват най-точно пункционните биопсии.
Компютърната томография намира приложение главно за доказване на инфилтрация на гръдната стена и на далечни метастази.
Морфологичната диагностика е най-сигурният метод за изключване или доказване на малигнен процес.
Биопсичните техники за получаване на клетъчен и тъканен материал за морфологично изследване са:
- Тънкоиглена аспирационна биопсия;
- Дебелоиглена (щанцова);
- Инцизионна;
- Ексцизионна биопсия.
Коментари към Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на млечната жлеза МКБ R92