Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на централната нервна система МКБ R90
Ултразвукови изследвания
Основните съвременни методи за неинвазивно изследване на екстра- и интракраниалните мозъчни съдове са ултразвуковите. Някои от най-често използваните ултразвукови методи са следните: ултразвукова доплерова сонография, транскраниална доплерова сонография, ултразвуково скениране или ехография, и комбинации от тези методи на изследване, както и цветна доплерова сонография.
Тези ултразвукови методи имат различни, взаимно допълващи се диагностични възможности. Комбинирането им позволява да се получи цялостна представа за особеностите на хемодинамиката и морфологията на по-големите артерии на мозъка.
Индикации за ултразвукови изследвания:
- Болни с рискови фактори за мозъчносъдова болест, като: дългогодишна артериална хипертония, захарен диабет, дислипидемия и др;
- Болни с транзиторни исхемични атаки;
- Болни с мозъчни инфаркти;
- Болни, за които е необходим контрол на резултатите от оперативни интервенции върху магистралните мозъчни артерии, при консервативно лечение на доказана съдова патология, за преценка наличието на вазоспазъм след субарахноидална хеморагия, при патологичен шум, вследствие на стеноза на вътрешната сънна артерия или друга артерия.
Рентгенография на черепа (краниография)
Прави се в различна проекция: лицева, странична, аксиална и сегментна.
Използва се за визуализиране на вродени дефекти, нормални калцификати и патологични калцификати при тумори - краниофарингиоми, олигодендроглиоми, при черепни травми, при тумори.
Рентгенография на гръбначния стълб (спондилография)
Извършват се в различни проекции. Чрез тях се откриват: дефекти в развитието, травми, луксации, тумори, дегенеративни заболявания и др.
Мозъчна ангиография
Ангиографията е инвазивен метод за изобразяване на мозъчните съдове с използване на контрастна материя. Изследването на всички мозъчни съдове с едно пунктиране се нарича панангиография.
С ангиография се изобразяват:
- Субдурален хематом при черепно - мозъчни травми;
- Мозъчни тумори;
- Исхемичен инфаркт;
- Мозъчни аневризми при субарахноидална хеморагия;
- Артериовенозни малформации.
Миелография
Миелографията е инвазивен метод за изследване на гръбначномозъчния канал с контрастна материя. С нея се откриват аномалии на гръбначния стълб, спинални ангиоми, миелопатии с атрофия на гръбначния мозък, травми, тумори, дискови хернии, стеноза на канала и др. Тя бива лумбална, торакална и шийна миелография.
Компютърна томография
Компютърната томография е метод за предимно мекотъканна диагностика на централната нервна система. Изследването се извършва с рентгенови лъчи с дебелина на срезовете до 10 мм.
КТ диагностиката на главния мозък се основава на три групи симптоми: директни - отчитат се промени в плътността на тъканите, индиректни - установяват се дислокация, компресия, деформация и ампутация на вентрикулната система и цистерните, както и хидроцефалия.
С КТ се откриват: вродени и придобити аномалии на главния мозък, мозъчни тумори, мозъчни метастази, мозъчен абсцес, интрацеребрална или субарахноидална хеморагия, исхемичен инфаркт, екстрацеребрални хематоми и др.
Магнитно-резонансно изобразяване
Базира се на принципа на ядрено-магнитния резонанс. С МРТ могат да се изобразят следните патологични процеси: тумори, плаки на демиелинизация, мозъчен инфаркт, хеморагии (кръвоизливи), черепно - мозъчни травми, исхемичен спинален инсулт и др.
Коментари към Отклонения от нормата, открити при получаване на диагностични изображения в хода на изследване на централната нервна система МКБ R90