Аномалия на левкоцитите, некласифицирана другаде МКБ R72
Броят на левкоцитите през различните възрастови периоди на детето, а също и на възрастните е различен. Броят на левкоцитите не се влияе от пола, сезона, климата и начина на вземане на кръвта. Известни са редица фактори, които оказват влияние върху броя на левкоцитите. По-важни от тях са:
- денонощните колебания - най-високи са стойности се наблюдават сутрин след събуждане;
- приемът на храна;
- емоциите (най-често плачът при децата), стресовите ситуации, интелектуалното и физическо напрежение също предизвикват повишен брой на левкоцити;
Левкоцитозата се среща най-често при инфекциозни процеси. Особено изразена е левкоцитозата при гнойни процеси и токсични въздействия, левкози, инфекциозна лимфоцитоза, левкемоидни реакции и др.
При продължително въздействие на ендотоксини костно - мозъчният резерв се изчерпва и се появява левкопения с висок процент от млади левкоцити (тежки септични състояния). По принцип левкопениите се свързват с намален брой неутрофилни гранулоцити, следователно това са прояви на по-тежки инфекции и токсични състояния.
Левкопениите могат да се причинят от: бактериални и вирусни инфекции, при ендокринни заболявания, йонизираща радиация, химически вещества, противотуморни препарати, злокачествени заболявания, анемии, имунни реакции и др.
Изменения в морфологията на левкоцитите (гранулоцитите):
1. Промени в цитоплазмата:
- Токсична гранулация на цитоплазмата - дължи се на ускорено съзряване на гранулоцитите. Те се наблюдават при инфекциозни и токсични въздействия;
- Намаляване или изчезване на гранулите - среща се при тежки инфекции, гранулоцитоза, предлевкозни и левкозни състояния и др;
- Вакуолизация на цитоплазмата - вероятно се дължи на увеличена лизозомна активност, антигенна реакция, увеличена фагоцитарна активност и др;
- Базофилна петнистост на цитоплазмата - това са малки, кръгли, сини петна с неправилна форма, резултат на дефект в съзряването на цитоплазмата. Откриват се при болни от скарлатина.
2. Промени в ядрото:
- Вакуолизация на ядрото - причините за тяхната поява са същите, както тези на цитоплазмата;
- Усилена пикноза на ядрото и откъсване на ядрени части - описаните промени се срещат при тежки инфекциозни и токсични процеси.
3. Други патологични промени:
- Анизоцитоза - среща се при левкози, злокачествени тумори и токсоинфекциозни заболявания;
- Гигантски метамиелоцити и пръчкоядрени неутрофили - срещат се най-често при мегалобластни анемии;
- Хиперсегментация - намира се най-вече при пернициозна и пернициозоподобни анемии, а също така и при инфекциозна мононуклеоза у децата. Сегментите могат да достигнат 8-9 броя. Клетките са по-големи. Хиперсегментация може да се намери и при уремични състояния. Среща се при бременност, някои хемолитични анемии, левкози и др.
Коментари към Аномалия на левкоцитите, некласифицирана другаде МКБ R72