Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми, признаци и отклонения от нормата, открити при клинични и лабораторни изследвания, некласифицирани другаде Общи симптоми и признаци Други общи симптоми и признаци Хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда

Хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда МКБ R68.0

от 09 авг 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда МКБ R68.0 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда е състояние, което се характеризира със спадане на телесната температура, под необходимата за нормалното протичане на обмяната на веществата и функциите на тялото, т.е. спадане на телесната температура под 35 ° C. Хипотермията е обратното състояние на хипертермията.

Нормалната телесна температура на тялото е при възрастни е 35-37 ° C. Всяка температура на тялото по-ниска от 35 ° C се определя като хипотермия. Тя се разделя на четири различни степени: лека 32-35 ° C; умерена 28-32 ° C, тежка, 20-28 ° C и дълбока хипотермия с телесна температура по-ниска от 20 ° C.

Причини за възникване на хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда, могат да бъдат хипогликемия, хронични заболявания (хипотиреоидизъм), злоупотреба с наркотици, тежка травма, консумация на алкохол и други.

Признаците и симптомите на хипотермията зависят от нейната тежест. Симптомите на лека хипотермия могат да бъдат неясни и да протекат с възбуждане на симпатиковата нервна система (треперене, хипертония, тахикардия, тахипнея и вазоконстрикция). Това са всички физиологични реакции за запазване на топлината. Студената диуреза, умствено объркване, както и чернодробна дисфункция могат също да присъстват. Хипергликемия може да присъства, тъй като консумация на глюкоза от клетките и секрецията на инсулин, както намалението и чувствителността на тъкани към инсулин, могат да бъдат затъпени. Активиране на симпатикуса води до освобождава глюкоза от черния дроб. В много случаи обаче, особено при алкохолици, хипогликемията е по-често срещано явление.

По-нататъшното понижаване на телесната температура при умерената хипотермия, води до усилване на треперенето. Нарушената мускулна координация става видима. Движенията стават бавни и трудни, придружени от нарушено темпо и леко объркване. Повърхностните кръвоносни съдове се свиват допълнително, тъй като тялото фокусира оставащите ресурси за отопление на жизненоважните органи. Жертвата става бледа. Устните, ушите, пръстите на ръцете и краката могат да посинеят.

При тежката хипотермия, следствие силното понижаване на телесната температурата сърдечна честота, дихателна честота и кръвното налягане намаляват. Започват да се появяват трудности при говорене, забавено мислене и амнезия. Засегнатата кожа става синя и подпухнала, мускулната координация става много лоша, ходенето става почти невъзможно и човек проявява непоследователно и ирационално поведение. Пулсът и дишането намаляват значително, но може да се наблюдават и камерна тахикардия или предсърдно мъждене. Основните органи преустановяват действието си и настъпва клинична смърт. Поради намаляване на клетъчната активност в етап 3 на хипотермията, мозъчната смърт настъпва по-бавно.

Лечението на хипотермията цели да възстанови нормалната телесна температура. След овладяване на причината, довела до възникване на хипотермия, се прибягва до затопляне на тялото. Затоплянето може да бъде пасивно или активно, външно или вътрешно. Пасивното външно затопляне се състои в използването сухи дрехи и преместването на даден индивид в топла среда. При пасивното външно затопляне се използва способността на организма да генерира топлина. То се препоръчва за пациенти, които са с лека хипотермия. Активното външно затопляне, е свързано с прилагането на устройства за затопляне. Хипотермията, понякога, може да се лекува чрез поставяне на бутилка с топла вода в мишниците или слабините. Препоръчва се при умерена хипотермия. Активното вътрешно затопляне включва използването на интравенозни затоплени течности, напълване на телесните кухини с затоплени течности ( гръдния кош, перитонеална кухина, стомаха или пикочния мехур). При много тежка хипотермия, може да се използва машина за екстракорпорално затопляне.

2.4/5 5 оценки

Коментари към Хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда МКБ R68.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда МКБ R68.0
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 02:31
    Коментирайте "Хипотермия, несвързана с ниска температура на околната среда МКБ R68.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Хомеопатични медикаменти срещу висока температура

преди 3809 дни, 10 часа и 4 мин.

Как да изберем най-добрата среда за отглеждане на тийнейджър

преди 4022 дни, 12 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 14 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 5 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 5 часа и 48 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 5 часа и 55 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival