Трудности при кърменето и захранването МКБ R63.3
Новороденото дете от биологична гледна точка е част от организма на майката.
Раждането променя само естеството на връзката - тя се осъществява чрез майчиното мляко. От изключително важно значение за новороденото е коластрата, която се отделя от млечните жлези през първите 5-6 дни. След това тя се замества от преходно мляко, а след втората седмица - от зряло мляко. Майчиното мляко е идеално приспособено по състав към потребностите на организма и възможностите за смилане и усвояване.
Въпреки високата си биологична стойност като храна, след определена възраст млякото не може да задоволява потребностите на бързо растящия организъм. Още в края на четвъртия месец запасите от желязо в черния дроб се изчерпват. След 6-месечна възраст млякото не може да осигурява оптимален растеж на детето и то трябва да се захранва. От друга страна, функционалните възможности на храносмилателната система нарастват, което прави възможно част от млякото да се замени с по-гъсти и богати на енергия храни.
Не може да получат майчина кърма децата с аминоацидопатии, галактоземия и други вродени болести на обмяната.
По-чести са временните или трайни противопоказания за кърмене, които могат да бъдат както от страна на майката, така и от страна на детето:
- От страна на майката: инфекциозни заболявания, тежки хронични заболявания, психически заболявания, включително лактогенна психоза;
- От страна на детето: липса на гълтателен рефлекс, черепномозъчни травми, респираторен дистрес синдром.
В тези случаи детето може да получава кърма с биберон или сонда.
Коментари към Трудности при кърменето и захранването МКБ R63.3