Други и неуточнени симптоми и признаци, отнасящи се до отделителната система МКБ R39.8
Към рубриката други и неуточнени симптоми и признаци, отнасящи се до отделителната система, спадат:
- Функционална уринарна инконтиненция
- Хронична болка в пикочния мехур
- Едностранно непалпируем тестис
- Двустранно непалпируеми тестиси
Функционална уринарна инконтиненция
Уринарната инконтиненция или незадържането на урина представлява състояние, което засяга отделителната система на човек, както и цялостно организма му. Присъства неболезнено, неволно изтичане на урина през уретрата, като незадържането на урина засяга както мъжкият, така и дамският пол.
Функционалната уринарна инконтиненция е състояние, при което няма настъпило нарушение в отделителната система, но се дължи на умствени или физически патологични състояния, като например старческа деменция и други форми на деменция, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон и т.н. Лекарствени средства като сънотворни медикаменти, успокоителни, също може да причинят функционална уринарна инконтиненция. Повече за това какво представлява уринарната инконтиненция може да прочетете на:
Хронична болка в пикочния мехур
Хроничната болка в пикочния мехур се свързва с наличието на болка в областта на малкия таз и проблеми с уринирането. Понякога състоянието се нарича също интестициален цистит или синдром на болезнения пикочен мехур.
Хроничната болка в пикочния мехур се диагностицира трудно, тъй като няма нито един тест, потвърждаващ достоверността на състоянието. Интерстициалният цистит най-често засяга жените след 30 годишна възраст, като се повлиява негативно качеството на живот. Етиологията на заболяването е неясна, но се предполагат причини като увреждане лигавицата на пикочния мехур, слабост на мускулите на тазовото дъно, имунна реакция, хронична инфекция на пикочните пътища.
Симптомите, които характеризират състоянието, са болки в таза, болки между перитонеума и ануса, хронична тазова болка, никтурия и т.н. Тежестта на симптоматиката е индивидуална и при някои хора е възможно да съществуват периоди без такава.
Не съществува лечение за състоянието, но медикаментозната терапия и други такива могат да въздействат облекчаващо. Обикновено се прилагат изследване на урина за установяване на инфекция ако има такава и последващото и лечение с антибиотици, както и провеждане на цистоскопия и ехография за отхвърляне на други възможни заболявания със сродна симптоматика. Към медикаментозната терапия се включват също прием на болкоуспокояващи средства(парацетамол, ибупрофен), психофармацевтични медикаменти като прегабалин, габапентин и т.н. Желателно е прекратяване на тютюнопушенето, тъй като някои вещества, влизащи в състава на цигарените изделия, имат негативен ефект върху пикочния мехур, като водят до неговото дразнене.
Едностранно и двустранно непалпируем тестис
Липсата на един или два тестиса в скротума по време на палпация се означава като крипторхизъм. При едностранен или двустранно непалпируем тестис се говори, когато не присъства налична тестикуларна тъкан, изследванa по време на физикалния преглед от лекуващия лекар. Състоянието се наблюдава при новородени, като на оперативно лечение е желателно да се подложат до първата година от своя живот.
Нормално тестисите се разполагат анатомично в скротума, което е важно за развитието им. Тестисите по време на вътреутробното развитие десцендират(спускат се) от коремната кухина през ингвиналния канал до скроталната торбичка. Едностранният крипторхизъм се среща до четири пъти по-често от двустранния. Задържаният тестис обикновено е недоразвит и мек, като той може да се намира на нивото на ингвиналния канал или коремната кухина.
Освен палпация, друг преглед, имащ информативен характер за доказване на диагнозата е ехографията. Ако десцендирането на тестисите не се осъществи до шестия месец от живота на детето, е задължително да се пристъпи към оперативно лечение, тъй като крипторхизмът е водеща причина за появата на стерилитет сред мъжкия пол, както и по-нататъшното възможно развитие на туморна формация.
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Други и неуточнени симптоми и признаци, отнасящи се до отделителната система МКБ R39.8
- Коремна болка
- Бъбречни симптоми
- Инконтиненция
- Симптоми вариращи значително в зависимост от конкретното състояние
- Коремна маса
- Тазова болка - ниско долу в корема
Библиография
www.nhs.uk/conditions/interstitial-cystitis/
www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/functional-incontinence
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470270/
www.urologyhealth.org/urology-a-z/c/cryptorchidism
Коментари към Други и неуточнени симптоми и признаци, отнасящи се до отделителната система МКБ R39.8