Остър корем МКБ R10.0
Острият корем е синдром, който се манифестира с болки в корема, гадене, повръщане, нарушенчревен пасаж, влошаващо се общо състояние и перитонеално дразнене, обективизиращо се с дефанс.
Най-общо остър корем може да се дефинира като силни болки в корема (генерализирани или локализиране) с ригидност на мускулите на коремната стена.
По правило няма остър хирургичен коремен дефанс. Изключение прави при болни в шок, стари и изтощени хора, болни с травма на гръбначен стълб, болни на имуносупресивна терапия. В терминалния стадий на перитонит мускулната защита може да изчезне.
Характеристика на острия корем:
- Внезапност на клиничните изяви, които са с различна вариабилност.
- Клиничните прояви се усилват, вървят „кресчендо”.
- Болните излизат от своето психично равновесие.
- Съществува опасност за живота на болния в близките часове и дни на заболяването.
- Оказване на спешна медицинска помощ с приемственост.
Причини
Причина за острия корем е възпалително огнище в коремната кухина. Етиологичните моменти, водещи до острия корем, са
- Усложнена спонтанна патология на коремен орган;
- Травми на корема.
- Инфекциозни и паразитни заболявания, водещи до остър корем, са: коремен тиф, абдоминална туберкулоза, псевдотуберкулоза, амебна дизентерия, ехинокок, вирусен хепатит, аскаридоза, антракс, СПИН.
Основни прояви на острия хирургичен корем включват:
- Остър холецистит - възпаление на жлъчния мехур, което се развива в продължение на часове, обикновено защото камък в кистозния канал. Симптомите включват болка в десния горен квадрат, понякога придружени от треска, студени тръпки, гадене и повръщане.
- Перфорирала стомашна язва - състояние, при което нелекувана язва е обхванала всички слоеве на стомашната стена. Създава се патологичен контакт и стомашното съдържимо се излива в коремната кухина.
- Перфорирала дуоденална язва - състояние с подобна патология като перфориралата стомашна язва. Това е най-тежкото усложнение.
- Остър панкреатит - възпаление на панкреаса, което се развива бързо. Основният симптом е коремната болка. Най-честите причини за остър панкреатит са камъните в жлъчката и пиенето на много алкохол.
- Мекелов дивертикул - това представлява изпъкналост в долната част на тънките черва. Тя е вродена и представлява остатък от пъпната връв. Дивертикулът на Мекел е най-често срещаният вроден дефект на стомашно-чревния тракт. Среща се при около 2% до 3% от общото население.
- Илеус - функционална обструкция на стомашно-чревния тракт и особено на тънките черва, която е белязана от липсата на перисталтика, обикновено се придружава от коремна болка, подуване на корема и понякога гадене и повръщане.
- Остър апендицит - възпаление на апендикса. Причинява се от запушване на кухата част на апендикса. Най-често се дължи на калциран "камък" формиран от изпражнения. Това запушване води до повишено налягане в апендикса, намален приток на кръв към тъканите на апендикса и бактериален растеж, причиняващ възпаление.
- Остър дивертикулит - възпаление причинено от микроперфорация на дивертикула. Той представлява торбеста издатина на стената на дебелото черво. Дивертикулитът може да бъде прост, неусложнен или неусложнен. Усложненият дивертикулит е свързан с образуването на абсцес, фистула, запушване на червата или перфорация. Третира се предимно като хирургично заболяване.
- Руптура на овариална киста - кистите на яйчниците са пълни с течност торбички или джобове в яйчника или на повърхността му. При разкъсване кистата може да причини силна болка и вътрешно кървене. Колкото по-голяма е кистата, толкова по-голям е рискът от разкъсване.
- Остър салпингит - вид възпалително заболяване. Отнася се за инфекция на маточните тръби. Развива се, когато бактерии попаднат в репродуктивния тракт. Салпингитът обикновено е резултат от полово-предавани инфекции, включващи бактерии като хламидия или гонорея.
- Извънматочна бременност - бременността започва с оплодено яйце. Обикновено оплодената яйцеклетка се прикрепя към лигавицата на матката. Ектопична (извънматочна бременност) настъпва, когато оплодено яйце имплантира и расте извън основната кухина на матката. Ектопична бременност най-често настъпва във фалопиевата тръба, която пренася яйцеклетки от яйчниците до матката. Понякога може да настъпи и в други области. Тази бременност не може да протича нормално. Оплодената яйцеклетка не може да оцелее и нарастващата тъкан може да причини животозастрашаващо кървене, ако не се лекува.
Клинична картина на остър корем
При острия хирургичен корем се наблюдават следните пет основни синдрома:
- Възпалителен
- Перфоративен
- Илеус
- Мезентериална тромбоза и емболия
- Остър панкреатит
Основни клинични белези на възпалителния синдром са първоначално слаба болка, която се заражда постепенно. Има позиви за гадене и повръщане. Чревният пасаж се смущава с напредване на деструктивния процес. В началото мускулната защита се е ограничена, а по-късно се разширява. Общото състояние в началото се влошава по-бавно, а с напредване на деструктивния процес се влошава бързо.
Основни клинични изяви на перфоративния синдром са внезапна, силна, книжална болка, повръщане, нарушен чревен пасаж се появява почти веднага. Дефансът е силно изразен и то непосредствено след перфорацията. Общото състояние се влошава бързо още в първите часове и настъпват прояви на нарушено психично състояние.
Клиничните прояви на остра чревна непроходимост имат голяма вариабилност. Болката е различна в зависимост от вида на илеуса. Смутената чревна перисталтика е най-характерният белег при всички форми на илеус. Повръщането при някои форми е рефлекторно, след което се включва механичен фактор, и при развитието на перитонит е токсично. Мускулна защита при илеус в началото няма и се появява в напреднал стадий. Общото състояние е влошено в различна степен в зависимост от вида на илеуса.
Клиничните прояви при тромбоза и емболия са различни. Болката при тромбоза е тъпа и нарастваща, при емболия е внезапна и силна. Повръщането в началото е рефлекторно, а по-късно става токсично. По-късно настъпва смутен чревен пасаж, много често съчетаван с тенезми, а в напреднал стадий на заболяването с изхождане на слузесто-кървави изпражнения. В напреднали стадии на заболяването се появява мускулна защита.
Клиничната картина на острия панкреатит се изявява с внезапна и силна болка при фудроянтните форми и по-умерена при останалите. Повръщането в началото е рефлекторно, а след това токсично. Чревният пасаж не се засяга особено. Паралитичен илеус има при напредване на заболяването. Мускулна защита има в стадий на хеморагично инфарциране и особено при тотална некроза. Общото състояние се влошава много бързо.
Диагноза
Поставянето на диагнозата в клиничната практика на спешната хирургия се осъществява с помощта на:
- На базата на клиничната изява.
- Инструментални методи.
- Биохимични методи на изследване.
Лечение
Лечението на болни с остър корем е трудна и сложна задача. Трудностите в лечението на този контингент болни зависят от няколко причини: критичното състояние на много пациенти при постъпването, невъзможното провеждане на пълноценно изследване на болния, затруднения контакт с пациенти в напреднала и старческа възраст, наличието на съпътстващи заболявания, маскиращи основната патология, необходимостта от вземане на спешно решение за избора на метод за лечение, недостатъчните диагностични възможности и лабораторните експрес-методи и др.
Хирургичната намеса при възпалителния синдром е основното средство и се изразява в отстраняване на възпалителното огнище. Консервативната терапия има своето значение при инфилтративните форми на възпалителните (особено по острия апендицит).
Хирургичното лечение на перфоративния синдром се характеризира в отстраняване на огнището, предизвикало острия хирургичен корем.
Хирургичната намеса при остра чревна непроходимост е основно средство при всички форми на механичен илеус, а така също неповлияни от консервативното лечение.
Лечението на острия панкреатит е консервативно при едемните форми и оперативно при поява на перитонеално дразнене или интоксикация.
Заболявания, които могат да имитират остър корем, са: пневмония, плеврит, перикардит, инфаркт на миокарда, сърдечна декомпенсация, диабетна кома, херпес зостер, менингит, остър ентерит, грип, ангина, уремия, хистерия, хипертиреоидизъм, оловно отравяне, коремен тиф, бъбречни колики, гръбначномозъчни травми, спонтанен хематом на коремната стена и др.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Остър корем МКБ R10.0
Библиография
https://www.merriam-webster.com/dictionary/ileus
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ectopic-pregnancy/symptoms-causes/syc-20372088
https://www.healthline.com/health/womens-health/salpingitis
https://www.healthline.com/health/abdominal-pain
https://medlineplus.gov/ency/article/003120.htm
Коментари към Остър корем МКБ R10.0