Бъбречна хипоплазия, едностранна МКБ Q60.3
Едностранната бъбречна хипоплазия е вродена аномалия, която засяга само единия от двата бъбрека при новородените. Бъбрекът се характеризира с малки размери и намален брой на нефроните.
Когато хипоплазията засяга само единия бъбрек, обикновено не се появяват оплаквания. Бъбречната хипоплазия се съпровожда от повишено артериално налягане.
Различават се различни видове хипоплазия:
При обикновената хипоплазия бъбрекът има малки размери, съставен е от два - три реникулума и функционира нормално.
В случаите на хипоплазия с дисплазия при хистологично изследване се откриват фетални и незрели бъбречни структури. Аномалията може да се характеризира с огнищно или дифузно разпространение.
При нефрофтиза на Фанкони се наблюдава интерстициална фиброза на тубулите. Тя се открива хистологично и до няколко години води до уремия. Нефрофтизата на Фанкони е рядко рецесивно фамилно заболяване, което често се съчетава и с други извънбъбречни малформации.
За разлика от другите форми на хипоплазия при сегментната хипоплазия често е налице много тежко повишаване на артериалното налягане. Тежката артериална хипертония се дължи на атрофия на гломерулите и кистична тубулна трансформация. Очистващата бъбречна функция обикновено е запазена.
Диагностицирането на едностранната бъбречна хипоплазия може да се осъществи чрез хистологично изследване, сцинтиграфия, ехографско изследване, диагностична лапароскопия, томография и други.
При наличие на здрав контралатерален бъбрек, лечението е оперативно. Извършва се нефректомия. След хирургическата интервенция артериалното налягане се нормализира.
Коментари към Бъбречна хипоплазия, едностранна МКБ Q60.3