Вродена аномалия на клитора МКБ Q52.6
Рубриката вродена аномалия на клитора включва състояния, които засягат структурата, формата или размера на клитора. Причините за появата на тези аномалии могат да бъдат:
- генетични;
- вродена надбъбречна хиперплазия;
- някои синдроми;
- прием на хормонални препарати по време на бременността и други.
Вродените аномалии на клитора включват: клиторомегалия (увеличен размер на клитора), агенезия (липса на клитор) или хипоплазия (недостатъчно развитие), раздвоен клитор и други.
Най-честа от изброените по-горе аномалии е клиторомегалията. Това състояние се характеризира с абнормно уголемен клитор. Ако е налице още при раждането, се дължи най-вероятно на вродена надбъбречна хиперплазия, тъй като при това състояние надбъбречната жлеза на женския фетус произвежда допълнителни андрогени. Също при бременни жени, които са получили норетистерон по време на бременността си, може да се наблюдава маскулинизация на плода, което води до хипертрофия на клитора. Клиторомегалията може да бъде причинена и от автозомно-рецесивното заболяване, известно като синдром Fraser.
Диагнозата се поставя чрез преглед на новороденото и оглед на гениталиите. При съмнение за генетично заболяване се правят съответните допълнителни изследвания. При всяко новородено дете трябва да се провежда неонатален скрининг за вродена надбъбречна хиперплазия, която засяга около 1 на 10 000-20 000 бебета.
За да се започне адекватно лечение, първо трябва да се уточни основното заболяване. В някои случаи се предприема оперативна корекция на аномалията, докато в други се прилага симптоматично лечение.
Коментари към Вродена аномалия на клитора МКБ Q52.6