Вродена липса на влагалище МКБ Q52.0
Агенезия или вродена липса на влагалище е вродена аномалия на женската полова система. Причината за появата й не е изяснена. Най-често се среща като част от синдрома на Mayer-von Rokitansky–Küster-Hauser (MRKH), при който влагалището не се развива по време на ембрионалното развитие. Важно е да се знае, че всички жени с MRKH имат функциониращи яйчници, нормално развитие на вторичните полови белези и нормална продукция на женски полови хормони.
Няма твърди доказателства за наследственост при вродена липса на влагалище. Не са известни рискови фактори за възникване на аномалията.
Вродената липса на влагалище засяга половия живот и фертилитета. Основните белези на аномалията са:
- Малка подутина или трапчинка на мястото, където нормално се намира външният отвор на влагалището
- Липса на менструация
- Циклично повтаряща се (ежемесечно) след настъпване на пубертета болка в ниските отдели на корема при здрава матка, която няма връзка с влагалищния канал
Децата с вродена липса на влагалище са генетично от женски пол и имат две "Х" полови хромозоми както всяко друго момиче. Яйчниците не са засегнати от аномалията и продукцията на полови хормони е нормална, като се развиват нормални вторични полови белези. Те са способни да имат генетично поколение (имат нормални яйцеклетки), но при повечето се налага използването на сурогатна майка.
Лечението на вродена липса на влагалище може да бъде хирургическо или нехирургическо. При последното се използва периодично упражняване на натиск в областта на трапчинката на мястото на входа на влагалището с дилататор. Методът е прост за изпълнение, безопасен и ефективен. При хирургическите методи за лечение се използват автотранспланти за моделиране на влагалището.
Коментари към Вродена липса на влагалище МКБ Q52.0