Други вродени аномалии на хранопровода МКБ Q39.8
Вродените малформации на хранопровода се появяват с честота около 1 на 3000-5000 новородени, като най-често срещаните сред тях са езофагеалната атрезия и трахеоезофагеалната фистула. Други вродени аномалии на хранопровода, като вродена стеноза, дупликации, кисти, вродено изместване, вродена липса и др. са много по-редки.
Вродената липса на хранопровод е много рядка аномалия. Децата с това състояние не могат да се хранят - всичко, което се опитат да погълнат се връща в устната кухина. Скоро след раждането започват да намаляват теглото си и не отделят изпражнения и урина. При рентгеново изследване се вижда стоп на контрастната материя около нивото на манубриума, което доказва почти тотална липса на хранопровод.
Други вродени аномалии на хранопровода са вроденото изместване на хранопровода и дупликациите му.
Дупликациите на хранопровода могат да бъдат отделени от него или да споделят обща стена с хранопровода, но рядко има комуникация. Дупликациите могат да съдържат стомашна мукоза. Езофагеалните дупликации могат да бъдат асоциирани с прешленни аномалии или междупрешленни кисти, както и с интраабдоминални интестинални дупликации.
Големите дупликации на хранопровода могат да причинят сърдечни или респираторни симптоми. Неврологичните симптоми често предоминират при комбинация с вертебрални аномалии.
Рентгенография на гръдния кош може да демонстрира мекотъканна маса с медиастинално изместване. Ултразвуково изследване може да помогне за разграничаването на твърда от кистична маса, а бариево контрастно изследване може да покаже притискане на хранопровода отвън. Компютърната томография очертава границите на масата преди хирургическа резекция, а радиоизотопно изследване с технеций може да идентифицира ектопична стомашна мукоза.
Радикалното лечение се състои в хирургическа или торакоскопска резекция на езофагеалната дупликация.
Коментари към Други вродени аномалии на хранопровода МКБ Q39.8