Хеморагична болест на плода и новороденото МКБ P53
В миналото, терминът хеморагична болест на новороденото е бил използван, за да опише нарушения в кръвосъсирването при новородени, свързани с травматично раждане или хемофилия. След провеждането на редица изследвания е установено, че често хеморагичната болест на плода и новороденото се дължи на дефицит на витамин К. Това е мастно разтворим витамин, който се среща в природата в две форми: витамин К1 в растенията и витамин К2, който се синтезира в стомашно-чревния тракт на бозайниците и се отлага в тъканите им. Витамин К е необходим за синтезата на някои кръвосъсирващи фактори: II, VII, IX и X в черния дроб. Дефицитът на витамин К води до нарушение на свойството на кръвта да се кръвосъсирва и такива новородени са склонни към кръвоизливи (провокирани и непровокирани).
Основните причини за дефицит на тези фактори са:
- незрялост на черния дроб на новороденото;
- липсата на определени микроорганизми в чревната флора, които участват в синтезата на витамин К;
- понижен внос на витамин К при кърмене;
При раждането факторите на кръвосъсирване са ниски и при наличие на недоносеност, метаболитна ацидоза или асфиксия на новороденото се развива хеморагична болест.
Други провокиращи фактори могат да бъдат и някои медикаменти, приемани от майката по време на бременността, например барбитурати, фенитоин и други.
Преминаването през плацентата на витамин К е много ограничено и нивата на витамин К1 в кръвта от пъпната връв са много ниски. Също така чревният тракт на новороденото е относително стерилен и отнема известно време да се колонизира от бактериите, които участват в синтезирането на витамин К2.
Хеморагичната болест поради дефицит на витамин К може да бъде с ранно начало – още през първата седмица или по-късно – до месеци след раждането.
Класическата форма на дефицит на витамин К се проявява обикновено още първите 24 часа или най-късно през първата седмица от живота. Наблюдава се при деца, които не са получили профилактично витамин K при раждането. Честотата е от 0.25 до 1.7 случая на 100 раждания.
Клиничните симптоми на заболяването най-често се проявяват от втория ден от живота на новороденото до края на първата седмица. В някои случаи симптомите могат да се проявят през първия месец и понякога се припокриват с хеморагична болест при дефицит на витамин К с късно начало. Кървенето често се наблюдава от пъпната раничка, стомашно-чревния тракт, от кожата, носа, макар и рядко може да се наблюдава кървене в мозъка.
Късно начало на кървенето при недостиг на витамин K обикновено се наблюдава от 2-та до 12-та седмица от раждането на детето. Това заболяване се среща най-често при кърмените бебета, които не са профилактирани с витамин K при раждането. Съдържанието на витамин К е ниско в кърмата и варира от 1-4 мкг / L. Кърмените деца имат чревна колонизация с лактобацили, които не синтезира витамин К. По този начин намаленото производство на витамин К2 увеличава неонаталния риск от развитие на хеморагична болест.
Клиничните симптоми на хеморагичната болест на плода и новороденото могат да включват:
- подкожни кръвоизливи, които могат да бъдат точковидни или по-големи;
- хематоми;
- удължено време на кървене;
- образуване на кръвоизливи на мястото на поставен абокат;
- кръв в изпражненията, които са черни или кръвенисти;
- кървене в различни органи - бъбреци, надбъбреци, като най-сериозно е кървенето в централната нервна система – може да бъде животозастрашаващо и да завърши със смърт.
Диагнозата се поставя на базата на резултатите от кръвната картина. Наблюдава се удължено протромбиново време и намаляване витамин К зависимите фактори на кръвосъсирване - II, VII, IX и X.
Диференциална диагноза се прави с някои други заболявания, които имат подобна клинична картина: чернодробни заболявания, синдром на дисеминирана интравазална коагулопатия и други.
Лечението на хеморагичната болест на плода и новороденото се провежда с мускулно инжектиране на витамин К или кръвопреливане на свежа кръв, съдържаща готови фактори на кръвосъсирване.
Профилактиката на хеморагичната болест при новороденото се състои в даване на витамин К на майка, родила недоносени деца при и след раждането, като трябва да се внимава много да не се предозира витамина, защото настъпва хемолиза. Добре развитата профилактика срещу хеморагичната болест при новороденото прави днес рядко това заболяване.
Коментари към Хеморагична болест на плода и новороденото МКБ P53
Витамин К е изчерпан от близо година в инжекционна форма. Нашето дете пострада, защото не му беше сложен, не по наше желание, но сега се възстановява.