Раждане, комбинирано с налагане на форцепс и вакуум-екстракция МКБ O81.5
Форцепсът представлява акушерски инструмент, който служи за залавяне и извличане, а при необходимост и частична ротация на главата на плода, който напълно замества или подпомага родилната дейност.
Вакуум-екстракцията представлява акушерски метод за извличане на главата на плода, който допълва или засилва изгонващите сили.
Вакумекстрактора представлява устройство, което се състои от електрическа вакум помпа и тракционна система, която се състои специални чашки, които служат за залавяне на главата на плода.
Раждане, комбинирано с налагане на форцепс и вакуум-екстракция се среща сравнително рядко.
Както форцепса, така и вакума не е инструменти за преодоляване на пелвеофетална диспропорция, т.е несъответствие между размерите на главата, на плода и на родовия канал.
Вакума е по безопасен, както за майката, така и за плода, затова се предпочита от повечето акушери, но когато той се използва е необходимо да се спазват стриктно всички правила за използването му.
В определени моменти след поставяне на пелотата и прилягането и към феталната глава може да се усети, че тя се отлепва.
В тези случаи е необходимо да се спре тегленето, при което пелотата основно засмуква и приляга към феталната глава.
Веднъж отлепена пелотата може да се постави отново, но всяко отлепване крие известни рискове.
След отлепване на пелотата и установявване, че главата на плода не слиза въпреки тракцията е уместно поведението да се промени, като в повечето случаи се прибягва към форцепс.
Във всички случаи, когато се използва вакум или форцепс е необходимо акушера да е сигурен, че съществува съвместимост между главата на плода и таза на майката т.е да няма пелвео-фетална диспропорция.
Изпозлването както на вакум, така и на форцепс трябва да става само от акушер с голям опит, тъй акто всяко оперативно родоразрешение крие риск от сериозно травматично увреждане на плода и майката.
Раждане, комбинирано с налагане на форцепс и вакуум-екстракция крие сериозен риск от травматично увреждане..
Най-честите травматични увреждания, които се наблюдават при майката са разкъсвания на вулва, перинеум, влагалище, разкъсвания на шийката на матката и фрактури на симфизата, засягане на седалищно – тазовия нервен сплит, руптура на матката.
В пуерпериалния период майката е застрашена от хеморагия, инфекции и тромбоемболия.
Уврежданията на плода се изразяват в леки отпечатъци на лъжиците по кожата на главата на плода, вътрешномозъчни кръвоизливи, откъсване на меки части, фрактури на черепа, парализи и парези на лицевите и шийните нерви.
Коментари към Раждане, комбинирано с налагане на форцепс и вакуум-екстракция МКБ O81.5