Налагане на среден форцепс с ротация МКБ O81.2
Форцепсът представлява инструмент, който напълно замества силата на маточните контракции и служи за залавяне, извличане, а при необходимост за частична ротация на главата на плода.
Най-често и значително по-лесно се налага използване на форцепс в случаите, когато главата на плода е на изхода на таза и suttura sagitalis е в правия диаметър на изхода на таза.
Налагане на среден форцепс с ротация се прилага в случаите, когато главата на плода се намира под интерспиналната линия и suttura sagitalis е в един от косите диаметри, т.е ротацията на главата на плода не е завършена.
Съществуват определени показания за налагане на среден форцепс с ротация, които могат да бъдат както от страна на майката, така и от страна на плода.
Показания при плода за налагане на форцепс:
- Интраутеринен дистрес.
- Пролапс на пъпна връв.
- Разкъсване на vasa praevia.
- Неправилни предлежания на главата на плода.
- Неуспешна мануална екстракция на главата на плода при раждане в седалищно предлежание.
Условия, за налагане на форцепс са:
- Главата на плода трябва да е навлязла в таза.
- Пълно разширение на цервикалния канал и ретрахирана над предлежащата част шийка на матката.
- Разкъсан околоплоден мехур и оголена глава от ципите на плацентата.
Противопоказания за налагане на форцепс:
- Липса на условия за пролагане на форцепс.
- Риск от руптура на матката.
- Парциално или тотално предлежание на плацентата.
- Неправилни, патологични предлежания, при които раждане на жив доносен плод е невъзможно.
- Уродства на плода.
Когато ротацията на главата не е завършила и suttura sagitalis се намира в I-ви кос диаметъър, форцепсът трябва да бъде наложен във II-ри кос диаметър, за да може форцепсът да обхване най-големия диаметър на главата-бипариеталният.
Първо се вкарва лявата лъжица, след което дясната. Предвид това, че главата на плода не е завършила своята ротация, за да се обхване на бипариеталния диаметър на главата на плода една от лъжиците странства.
Когато главата на плода е в първи кос диаметър странства дясната лъжица, а когато е във втори странства лявата.
Странстването се изразява в това, съответната лъжица по заобиколен път да стигне до определено място, с цел да обхване благоприятно главата на плода.
След поставянето на лъжиците и сключването на форцепса е необходимо да се извърши влагалищно изследване за да се провери дали форцепса е добре сключен и дали няма золовени меки тъкани.
Следва тракция с ротация и екстракция, като между тях има паузи докато suttura sagitalis не застане в правия диаметър на изхода на таза.
Тракциите продължават до фиксиренето на linea nuchae superior под симфизата, след което тракциите и форцепса се насочват към корема на раждането, при което над перинеума се раждат челото носа и устата на плода.
По нататък раждането става по описан вече начин.
При налагане на среден форцепс с ротация е възможно да настъпят увреждания на майката и плода. Възможно е да възникват травматични увреждания със засягане на мекия и костния родилен път и органите в малкия таз при майката.
Най-чести са разкъсвания на вулва, перинеум, влагалище. Наблюдават се разкъсвания на шийката на матката и фрактури на симфизата и сакроилиачните стави, засягане на седалищно – тазовия нервен сплит, руптура на матката.
В след оперативния период майката е застрашена от хеморагия, инфекции, тромбоемболия.
Уврежданията на плода са леки отпечатъци на лъжиците по кожата на главата на плода, вътрешномозъчни кръвоизливи, откъсване на меки части, фрактури на черепа, парализи и парези на лицевите и шийните нерви.
Коментари към Налагане на среден форцепс с ротация МКБ O81.2