Аспирационен пневмонит след анестезия в хода на раждането и родоразрешаването МКБ O74.0
Аспирационен пневмонит след анестезия в хода на раждането и родоразрешаването представлява рядко срещано, но много сериозно усложнение.
Аспирационният пневмонит е сериозно заболяване, което се характеризира с възпаление на дихателните пътища и белите дробове, поради аспирация на стомашно съдържимо.
Причините за него могат да бъдат прием на храна от пациентката преди операция, заболявания, които засягат храносмилателния тракт.
Клиничната картина се характеризира с повишена температура, отпадналост, затруднено дишане, спазъм на ларинкса, ускорена сърдечна дейност, ниско кръвно налягане.
За диагнозата основно значение имат анамнезата, клиничната картина, лабораторните изследвания, рентгенографията и други.
Лечението се изразява в отстраняване на аспирираното стомашно посредством бронхоскоп, прилагане на комбинация антибиотични средства, антипиретици, бронходилататори, муколитици, кислород. При влошаване състоянието на пациентката може да се премине към интубация с апаратна вентилация.
Към аспирационен пневмонит след анестезия в хода на раждането и родоразрешаването принадлежи синдрома на Mendelson.
Синдром на Mendelson е сериозно усложнение по време на анестезия и се характеризира с на попадане на стомашно съдържимо в дихателните пътища и белите дробове на родилката.
Патогенезата при синдром на Mendelson се характеризира с това, че вследствие на попадането на стомашно съдържимо и наличието на солна киселина в него настъпва увреждане и нарушение на алвеоло-капилярната мембрана.
Причините за синдром на Mendelson могат да бъдат:
- Наложителна операция по спешност и прием на храна от пациента преди интервенцията.
- Нарушения в акта на гълтане.
- Състояния, при които бременната е в безсъзнание.
- Налични заболявания, които засягат хранопровода.
- В процеса на раждане.
Клиничната картина, която характерна за синдрома на Mendelson обикновено се наблюдава между 2-10 часа от аспирацията на стомашното съдържимо.
Най-често срещаните симптоми са диспнея, ларингоспазъм, тахикардия, хипотония, хипертермия и други.
При синдрома на Mendelson последстващите усложнения се изразяват в развитието на тежка бактериална инфекция засягаща респираторния тракт и водеща до дихателна недостатъчност.
За диагнозата основно значение има клиничната картина и рентгеновото изследване, при което се установява наличие на ивицести или окръглени огнища, вследствие на интилфрация на белия дроб.
Лечението при синдрома на Mendelson е много трудно. Посредством бронхоскоп се прави опит за отстраняването на максимално голямо количество от аспирираното стомашно съдържимо, за да се намали възможността да се развие тежка последстваща инфекция.
Прилагат се различни медикаментозни средства като кортикостероиди, широкоспектърни антибиотици, бронхолитици.
Приложението на кислород е наложително за поддърраже на адекватно кислородно ниво в организма като ако е необходимост може да наложи интубация с последваща апаратна вентилация.
Коментари към Аспирационен пневмонит след анестезия в хода на раждането и родоразрешаването МКБ O74.0