Други акушерски травми на тазовите органи МКБ O71.5
› Причини
› Травми на органите на отделителната система
Въведение
Органите на малкия таз, част от които са в състава на родилния път, могат да бъдат увредени по време на раждане. Това се дължи на притискането им между предлежащата част (глава, седалище) и костния родилен път. При нормално протичане на раждането травмата е малка и не води до функционални и анатомични изменения. При наличие на усложнено раждане травмата може да бъде значителна. Тя най-често се дължи на нарушаване на кръвоснабдяването на съседните органи. В резултат на намаленото кръвоснабдяване (исхемия) се образуват некротични участъци в органите. Това се наблюдава сравнително рядко, тъй като днес не е прието периодът на изгонване на плода да продължава повече от два часа. По-често се наблюдават директните травми, които са в резултат на оперативно раждане. Травмите на съседните органи се разделят на няколко вида, в зависимост от увредения орган:
Причини
Причините за поява на травми на съседни органи са следните:
- Операвно вагинално раждане - използване на форцепс или вакум
- Дълъг период на изгонване
- Наличие на пелвиофетална диспропорция.
- Разкъсване на матката
- Разкъсване на маточната шийка
- Разкъсване на влагалището
- Наличие на едър плод.
- Вродени или придобити аномалии на влагалището.
- Седалищно предлежание.
- Дефлексионни и задно-тилни предлежания.
- Ятрогенно предизвикано увреждане на съседните органи.
Травми на отделителната система
По време на раждане могат да бъдат засегнати уретрата, пикочния мехур и уретерите. Тези разкъсвания настъпват по-често при разкъсване на матката, шийката или предна влагалищна стена. При разкъсване на пикочния мехур и образуване на везиковагинална фистула травмата се появява веднага след раждането. Наблюдава се постоянно изтичане на урина от влагалището. След катетеризация на пикочния мехур се установява наличието на кървава урина, а понякога катетърът може да се визуализира на разкъсаното място на предна влагалищна стена. При установяване на наличието на везиковагинална фистула се преминава към хирургична корекция, като послойно се възстановява мукозата на пикочния мехур, стената му и предна влагалищна стена. Когато везиковагиналата фистула е в резултата от исхемична травма тя се манифестира най-рано на 5-6 ден след раждането, когато започне отделянето на некротична тъкан. Родилката съобщава за непрекъснато подмокряне и рядко отделяне на урина (микция). Диагнозата се поставя чрез поставяне на влагалищен тампон и вкарване през уретрата на метиленово синьо. Когато тампонът се оцвети диагнозата е сигурна. Лечението се състои в поставяне на постоянен катетър в пикочния мехур и антибиотична терапия. Най-често фистулите заздравяват в рамките на 6 месеца. Ако след този период не се наблюдава подобрение, се преминава към хирургична корекция.
Изображение: drugs.com
По време на цезарово сечение може левия уретер да се измести напред. Това се дължи на издигането на матката, изместването на пикочния мехур и лекото завъртане на матката на дясно. Увреждане на пикочния мехур може да настъпи в резултат на групо отпрепариране на plica vesicouterina. Остра травма може да настъпи и при отварянето на перитонеалната кухина. Когато отварянето на перитонеума е свързано с кървене, вероятно се намира върху стената на мехура и трябва да се премине по-високо. При засягане на мехура и корекция на травмата необходимо да се постави катетър за 7 дни след операцията.
Травма на червата
По време на раждане най-често се нараняват аналния сфинктер и долната част на ректума. Усложнение от разкъсванене на ректума е образуването на ректовагинална фистула. По време на въстановяването на дълбоко разкъсване на влагалището също може да се наблюдава травма на ректума, когато по невнимание се прокара шев през стената на ректума. При съмнение за преминаване през ректума се вкарва пръст в него и се опипва за наличието на конец. При неразпознаване на преминаването през ректум се повишава риска от инфекции.
Изображение: drugs.com
Заглавно изображение: BruceBlaus. When using this image in external sources it can be cited as: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014". WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436., CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
Акушерсто - Хаджиев, Яръмов и Василев 1998
Хаджиев, Каразьозов; “Акушерство”
William’s Obstetrics
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rectovaginal-fistula/diagnosis-treatment/drc-20377113
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564389/
Коментари към Други акушерски травми на тазовите органи МКБ O71.5