Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Бременност, раждане и послеродов период Усложнения на раждането и родоразрешаването Други акушерски травми Руптура на матката по време на раждането

Руптура на матката по време на раждането МКБ O71.1

от 24 сеп 2014г., обновено на 28 май 2023г.
Редактор: д-р Галина Станева
Руптура на матката по време на раждането МКБ O71.1 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари

› Въведение

› Причини

› Видове маточни руптури

› Клинична картина

› Лечение

› Превенция

Въведение

Руптурата на матката е най-тежкото усложнение на бременността и раждането. Тя представлява цялостно или частично разкъсване на стената на матката. Предизвиква се от различни фактори, които водят до преразтягане на маточната мускулатура. Честотата на това усложнение е под 0,5 %. 

Причини

Причините за появата на руптура на матката са разнообразни. Те могат да бъдат разделени на две основни групи: предразполагащи фактори и предизвикващи фактори. Към предразполагащи фактори се причислява малостойност на маточната мускулатура. Предизвикващ фактор е преразтягането на маточната мускулатура. Причините за маточна руптура могат да се дължат на маточна травма преди бременността, предишни оперативни дейности върху матката като Цезарово сечение, миомектомия, метропластика. По време на бременността също могат да се появят травми на матката по различни механизми. Прилагането на хипертоничен разтвор интраамниално и  перфорация с мониторен катетър са процедури, които биха могли да доведат до увреда на матката преди раждането. Оперативните вмешателства по време на раждането също повишават риска от руптура. Към тях се причисляват вътрешно верзио, форцепс, екстракция на седалище, мануална екстракция на плацентата. Рискът от руптура на матката се повишава и при наличие на дефекти на матката. Дефектите на матката са вродени и придобити. Към вродените се причисляват бременност в инфантилна матка или в маточен рог. Като придобити дефекти се означават плацента инкрета или перкрета, инвазивна мола, хориокарцином, аденомиоза. Руптура на матката може да бъде предизвикана от ятрогенни фактори като неправилно приложение на окситоцин и простагландини и силен и неправилно приложен Кристелер. Много често гореизложените причини не се срещат самостоятелно, а комбинирано. 

Увреда на матката или аномалия преди бременността

Увреда на матката по време на бременността 

  1. Хирургични интервенции

1. Преди раждането 

Цезарово сечение

Неправилна стимулация

Миомектомия

Външна травма

Метропластика

Външно верзио 

  1. Травма на матката - абразио

2. По време на раждането

  1. Вродена Мюлерова аномалия

Вътрешно верзио

 

Труден форцепс

 

Екстракция на седалищно предлежание

Видове маточни руптури 

Маточните руптури се разделят на няколко групи. В зависимост от това дали маточната кухина има връзка с перитонеалната кухина се различава непълна и пълна руптура на матката. Като синоним се използват комплетна и инкомплетна руптура на матката ruptura uteri completa et ruptura uteri incompleta. При комплетна руптура се наблюдава наличие на комуникация между маточната и перитонеалната кухина. При инкомплетна руптура е разкъсана само маточната стена без серозата. Във всеки един момент инкомплетната руптура може да се превърне в комплетна. 

Според мястото на разкъсването руптурата на матката се разделя на руптура на тялото на матката и руптура в исмичната част. Може да се наблюдава и копапорексис (kolpaporrhexi). Той представлява откъсване на матката от влагалищните сводове. 

Според наличието или не на външна намеса се делят на спонтанни руптури (ruptura uteri spontanea) и травматични предизвикани руптури (ruptura uteri violenta). 

видове маточни руптури

Според наличието или не на цикатрикс те се делят на ръбцови или неръбцови руптури. Най-честата ръбцова руптура е тази прекарана след Цезарово сечение. Разновидност на ръбцовата руптура е дехисценцията. При това състояние се установява нарушена цялост на маточната стена само в областта на стария цикатрикс. Появата на неръбцова руптура най-често се дължи на пелвиофетална диспропорция и наличие на неправилно предлежание и положение на плода. Под действие на родовата дейност, на засилващите се маточни контракции активната част на матката се изтегля нагоре, а пасивната се преразтяга (истмус и шийка). При наличие на пелвиофетална диспропорция се установява формиране на патологичен пръстен на съприкосновение - пръстен на Бандел. Издигането на патологичния пръстен до нивото на пъпа показва, че долният утеринен сегмент е преразтегнат и предстои разкъсване. 

При увреда на съседни на матката органи, руптурата се означава като усложнена. Най-често засегнатият орган е пикочния мехур, който се разкъсва напречно. 

Клинична картина 

Обобщени симптоми:

  • Болка в корема
  • Болка в гръдния кош, болка между лопатките или болка по време на вдишване - дължи се на събиране на кръв под диафрагмата. 
  • Хиповолемичен шок - ниско кръвно налягане, тахикардия, тахипнея, студена кожа. 
  • Симптоми свързани с нарушена фетална оксигенация - късни децелерации, намалена вариабилност, тахикардия, брадикардия. 
  • Палпация на плода извън матката 

комплетна руптураКлиничната картина на руптура на матката е различна при заплашваща и вече станала руптура. При заплашваща руптура се наблюдава засилващи се по сила, честота и болезненост маточни контракции. Паузите между контракциите изчезват и матката остава в състояние на хипертонус. Това състояние се означава като тетанус утери (щурм на маточните контракции). Между пъпа и симфизата на раждащата се открива засилваща се спонтанна и палпаторна болка, която прераства в непрекъсната болка. Кръглите връзки се оприличават на опънати въжета, защото са преразтегнати. 

Изображение: amboss.com

фетал дистресРаждащата става неспокойна, изглежда измъчена и дехидратирана, изпитва силни болки и страх. Пулсът става мек и учестен, дишането се учестява, появява се висока температура. При кардиотокографски се появяват белези на фетално страдание, поради настъпилата утероплацентарна недостатъчност, дължаща се на преразтегнатата и непрекъснато контрахираша се матка. При вагинално изследване се наблюдава напреднало разкритие, белези на пелвиофетална диспропорция, отток на предлежащата част. Ако в хода на раждането се появят белези на заплашваща руптура се прави остра токолиза с бета-адреномиметици и раждащата се подготвя за цезарово сечение от спешен порядък. 

При станала неръбцова руптура на матката се наблюдава типична клинична картина. На върха на щурм от маточни контракции, раждащата усеща силна режеща болка и има усещането, че нещо в корема и се е скъсало. След острата болка контракциите спират. Настъпва колапс и шок. Започва кървене от гениталите. 

Най-честата форма на маточна руптура в днешно време е ръбцовата руптура на матката. Тя възниква в областта на малостоен цикатрикс на стената на матката след прекарано цезарово сечение, миомектомия или перфорация на матката. По време на развиващата се бременност, незрелият цикатрикс се разслоява. Ръбовете на образувалият се прозорец от разслояване са белезникави и изтънели и не кървят, тъй като цикатриалната тъкан е почти некръвоснабдена. Ръбцовата руптура се дължи главано на преразтягането на матката. Маточната активност има минимално или никакво значение. По тази причина ръбцовата руптура може да се срещне и преди раждането. Най-ранната описана ръбцова руптура е в 12 г.с. 

Дехисценцията и руптурата на цикатрикс протичат почти без субективни оплаквания, а кръвотечение или няма или е слабо. Ръбцовата руптура се означава още като тиха руптура. Поради бедна клинична картина често диагнозата ръбцова руптура се поставя след завършване на раждането, когато състоянието на родилката започне да се влошава - появява се анемия, симптоми на перитонеално дразнене, хематом на широката връзка на матката. 

ръбцова руптура

Изображение: punchng.com

Лечение 

При заплашваща или станала руптура на матката няма консервативно поведение. Преди и по време на оперативното лечение трябва да се проведе адекватна реанимация. Коремът се отваря чрез долна срединна лапаротомия. На първо място трябва да се установи размера и мястото на разкъсването, засягане на големи съдове, инфилтрация на ретроперитонеалното пространство, травма на съседни органи. По време на оперативното лечение е възможно да се възстанови целостта на матката или да се премине към перипартална хистеректомия (тотална или суправагинална). 

Превенция 

В миналото към Цезарово сечение се е прибягвало само в изключителни ситуации. В днешно време има много начини за ранно установяване на пелвиофетална диспропорция и може да се вземе решение за абдоминално родоразрешение преди да съществува риск от руптура. 

Заглавно изображение: Khcnrc01, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

3.9/5 8 оценки

Библиография

Акушерсто - Хаджиев, Яръмов и Василев 1998
Хаджиев, Каразьозов; “Акушерство”
William’s Obstetrics

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24480-uterine-rupture#:~:text=A%20uterine%20rupture%20is%20a,to%20support%20a%20developing%20fetus.

Togioka BM, Tonismae T. Uterine Rupture. [Updated 2023 Feb 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559209/

https://www.msdmanuals.com/professional/gynecology-and-obstetrics/abnormalities-and-complications-of-labor-and-delivery/uterine-rupture
https://en.wikipedia.org/wiki/Uterine_rupture

Коментари към Руптура на матката по време на раждането МКБ O71.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Руптура на матката по време на раждането МКБ O71.1
    www.framar.bg 
    на 05 July 2025 в 19:32
    Коментирайте "Руптура на матката по време на раждането МКБ O71.1"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 34 дни, 6 мин.

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1342 дни, 10 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 7 часа и 33 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 3 часа и 43 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 9 дни, 20 часа и 24 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 3 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival