Раждане и родоразрешаване, усложнени с усукана около врата пъпна връв, с компресия МКБ O69.1
Раждане и родоразрешаване, усложнени с усукана около врата пъпна връв, с компресия представлява сравнително често срещано сериозно усложнение, което се характеризира с усукване на пъпната връв около врата на плода, което може да доведе до влошаване на неговото състояние.
Съществуват множество рискови фактори, които могат да доведат до раждане и родоразрешаване, усложнени с усукана около врата пъпна връв, с компресия като:
- Дълга пъпна връв.
- Хидрамнион.
За дълга пъпна връв се смята всяка пъпна връв, чиято дължина е над 60 см. Наличието на дълга пъпна връв се асоциира със значително по-голяма възможност за усукването й около тялото и шията на плода.
Хидрамнион представлява състояние, което се характеризира абнормно повишено количество на околоплодната течност, която е над 1500 мл, при норма на термин 800-900 мл на термин.
При значителен хидрамнион плода има по-голяма подвижност в матката, което благоприятства усукването на пъпната връв около тялото.
Усукана около врата на плода пъпна връв се наблюдава по-често при многоплодна бременност, недоносеност и преждевременно раждане, седалищно предлежание и други.
Клинично раждане и родоразрешаване, усложнени с усукана около врата пъпна връв, с компресия се характеризира с влошаване на състоянието на плода при възникването на родилната дейност.
При всяка маточна контракция вследствие на спускането на плода, пъпната връв се затяга и води до понижаване на сърдечната честота на плода.
Това се установява посредством NST, при което се установяват променливи децелерации.
За диагнозата основно значение имат ехографията и NST.
Посредством ехографията и цветния доплер може да се установи наличие на усукана около шията на плода пъпна връв.
При възникването на родова дейност на КТЗ се появяват типичните променливи децелерации.
При наличие на усукана около врата на плода пъпна връв и възникнала родова дейност е необходимо повишено внимание по време на раждането. Съществува повишен риск от затягане на пъпната връв, която да намали значително кръвотока към плода.
При установяване на влошаване на състоянието на плода се прибягва към спешно оперативно родоразрешение.
Обикновено по-голямата част от ражданията с наличието на усукана пъпна връв около врата на плода протичат без тежки усложнения.
Коментари към Раждане и родоразрешаване, усложнени с усукана около врата пъпна връв, с компресия МКБ O69.1