Неуспешен опит за вагинално раждане, неуточнен МКБ O66.4
Неуспешен опит за вагинално раждане представлява състояние, което се характеризира с невъзможност за раждане по вагинален път.
Самият процес на раждане се изразява в преминаване на плода през меките родилните пътища – матка, влагалище и външни гениталии, под действието на маточните контракции и напъните.
Към неуспешен опит за вагинално раждане принадлежи неуспешен опит за вагинално раждане с последващо цезарово сечение.
Причините едно вагинално раждане да бъде неуспешно могат да бъдат от различно естество.
От страна на майката могат да бъдат тесен таз, съпътстващи бременността вродени и придобити заболявания, които нарушават възможността и способността на майката да роди по вагинален път.
От страна на плода могат да бъдат едър плод, вродени аномалии на плода, които усложняват и затрудняват раждането, неправилни положения на плода и други.
От страна на плодните придатъци предлежаща плацента, аномалии на пъпната връв и други.
Най-честата причина за неуспешен опит за раждане са дистокиите, които могат да бъдат анатомични и функционални.
Анатомичните се характеризират с наличие на причина от страна анатомичните структури и плода, а функционални дистокии се характеризират с липса на морфологични причини и наличие на отклонение в родовата дейност.
Неуспешен опит за вагинално раждане се установява обикновено, след като мине определен период от време, който е сравнително определен при вагиналното раждане или когато се появи обикновено внезапна индикация, застрашаваща живота на майката или този на плода изискваща извършването на цезарово сечение.
Обикновено неуспешният опит за раждане се предшества от един удълженен опит раждане, който се характеризира с налична продължителност по-голяма от тази при нормалното раждане.
Всяко раждане се характеризира с три периода.
- Период на разширение на маточната шийка.
- Период на изгонване на плода.
- Плацентарен период.
Разширението на маточната шийка протича в две фази, които са латентна и активна.
Латентната фаза се характеризира със слаби и нерегулярни маточни контракции и започва от началото на родилната дейност до разширение на маточната шийка до 4 см.
Активната фаза се характеризира с регулярни, значително по-силни маточни контракции и започва от 4 см до пълно разширение.
За удължена активна фаза се приема, когато напредването на дилатацията е по-малко от 1 см на час. Това нарушение е често наблюдавано при раждане.
Периодът на разширение на маточната шийка при първораждали продължава от 10 до 12 часа, а при многораждали от 7 до 9 часа.
При неуспешен опит за вагинално раждане обикновено имаме при отклонение от тези часове.
Период на изгонване започва от пълното разширение на маточната шика и завършва с експортирането на плода, като при първескини той продължава около час, а при многораждали около 30 мин.
Плацентарния период се характеризира с раждането на плацентата като този период трае от 3 до 30 мин.
За неуспешен опит за раждане може да се приеме всеки опит за раждане, при което имаме значително отклонение от посочените часове или във всеки момент, когато акушера се обеди, независимо от времето (колкото по-рано, толкова по-добре), че има пречка (плод, таз, придатъци, влошаване на състоянието на бременната или плода), която би усложнила в голяма степен раждането по вагинален път.
Коментари към Неуспешен опит за вагинално раждане, неуточнен МКБ O66.4