Затруднено раждане поради други аномалии на плода МКБ O66.3
Съществуват множество аномалии засягащи плода, които могат да доведат до затруднено раждане.
Наличието на аномалии засягащи плода, особено когато те нарушават нормалната му форма и размери могат да доведат до тежки увреждания засягащи както майката, така и плода.
В тези случаи говорим за фетална дистокия, която може да се изключително травматична за майката и да застраши нейния живот.
Една част от аномалиите засягащи плода са съвместими с живота, докато други не.
Затруднено раждане поради други аномалии на плода включва дистокия поради:
- Сраснали близнаци.
- Наличие у плода на асцит.
- Наличие у плода на хидропс.
- Наличие у плода на менингомиелоцеле.
- Наличие у плода на сакрален тератом.
- Наличие у плода на тумор.
- Хидроцефалия на плода.
Затруднено раждане поради други аномалии на плода включва наличие на сраснали близнаци.
Срасналите близнаци представляват еднояйчни близнаци, които са свързани в определена част от телата си.
В зависимост от мястото на свързване между близнаците се различават различни видове.
Наличието на свързване между определени части на плодовете, е сериозно препятствие за нормалното раждане и в случаи, че не е установено може да доведе до тежки увреждания засягащи, както майката, така и плодовете.
В голям процент, случаите със сраснали близнаци са съвместими с живота и посредством хирургична интервенция, плодовете могат да бъдат разделени.
Поставянето на диагнозата и установяването на тази аномалия става посредством ултразвуково изследване посредством, което ясно може да се установи има ли срастване между плодовете, и ако има къде е то.
При установяване на сраснали близнаци, при които има лек дефект, който е съвместим с живота е уместно раждането да приключи с раждане per vias naturales. Когато са налице тежки уродства, които не са съвместими с живота може да се прибегне към плодораздробяваща операция.
Затруднено раждане поради други аномалии на плода включва наличие у плода на асцит.
Наличие на асцит у плода е рядко срещано, но когато има такъв, той може да доведе до увеличаване размерите на корема на плода, което да доведе до затруднено раждане.
Значително уголемения корем на плода от асцит може да доведе до промяна в неговото нормално положение в матката.
Раждането се води бавно и принципно очаквателно, като в повечето случаи, завършва спонтанно. Често се забелязва забавено преминаване на корема на плода през костния таз.
При значително изразен асцит може да се прибегне към пункция.
Затруднено раждане поради други аномалии на плода включва наличие у плода на менингомиелоцеле.
Менингомиелоцеле представлява херниране на менинги и мозък през дефект на черепа на плода.
Това представлява тежка аномалия, която може да се установи при ехографско изследване.
Установяването и е индикация за прекъсване на бременността по медицински показания.
Най-често раждането се осъществява per vias naturales, като при големи затруднения може да се прибегне към плодораздробяваща операция.
Затруднено раждане поради други аномалии на плода включва наличие у плода на сакрален тератом.
Сакралният тератом представлява тумор разположен в поясната област на плода, обикновено с големи размери, който може да доведе до затруднение в хода на раждането.
Голяма част от тези тумори могат да бъдат премахнати посредством оперативна интервенция, но това зависи от тяхната големина.
Ако туморът остане неразпознат може да доведе до тежки усложнения в хода на раждането, които да засегнат, както плода, така и майката.
Затруднено раждане поради други аномалии на плода включва наличие у плода на тумор.
Туморите, които засягат плода могат да бъдат с различна локализация.
Тези, които изхождат от коремната кухина могат да имат значителни размери, да увеличат значително коремната обиколка на плода, вследствие на което да доведат до затруднено раждане.
При локализация на тумор в областта на шията могат да се наблюдават дефлексионни главични предлежания, които значително затрудняват раждането и могат да бъдат много травматични, както за майката, така и за самия плод.
Затруднено раждане поради други аномалии на плода включва хидроцефалия на плода.
Хидроцефалията представлява състояние, което се характеризира уголемяване на размерите на главата на плода.
В началото е налице вентрикуломегалия, като до 20-25 седмица няма уголемяване на размерите на главата. Уголемяването на черепа обикновено започва след този период.
Много често хидроцефалията се съчетава със спина бифида и хидрамнион.
Честотата на хидроцефалията е около 2:1000 раждания.
За установяването на хидроцефалия и за поставянето на диагнозата най-голямо значение има ехографското изследване.
Установяването на хидроцефалия трябва да бъде последвано от прекъсване на бременността по медицински показания, голяма част от децата загиват веднага след раждането, а при оцелелите се наблюдават тежки умствени увреждания.
При наличие на хидроцефалия съществува не малка вероятност от затруднено раждане, което се дължи на уголемения фетален череп.
При вагинално изследване може да се устанаови наличие на разширени шевове на главата, наличие на големи и напрегнати фонтанели, вследствие на повишеното вътречерепно налягане.
При вагинално изследване може да се устанаови наличие на разширени шевове на главата, наличие на големи и напрегнати фонтанели, вследствие на повишеното вътречерепно налягане.
При наличието на изразена хидроцефалия при разширение на маточната шийка от 3-4 см е уместно главата на плода да бъде перфорирана и цереброспиналната течност да бъде източена и да се даде ход на раждането.
Коментари към Затруднено раждане поради други аномалии на плода МКБ O66.3