Затруднено раждане [дистокия] поради раменно предлежание МКБ O66.0
![Затруднено раждане [дистокия] поради раменно предлежание МКБ O66.0 - изображение](https://static.framar.bg/thumbs/6/mkb/20140705123415zatrudneno_rajdane_poradi_ramenno_predlejanie.jpg)
Затруднено раждане поради раменно предлежание се среща предимно при много едри плодове.
Към затруднено раждане поради раменно предлежание принадлежи раменна дистокия.
Раменната дистокия представлява невъзможност да се роди раменния пояс с нормални прийоми.
Според проучване честота на раменната дистокия възлиза на 1.5% от ражданията, като тя е довела до неонатални увреждания в 0.08%.
Преразполагащи фактори към тази дистокия са: голям плод, диабет, малформации на плода – хидроторакс, асцит, затлъстяване на майката, завиване на пъпната връв.
Характерно за раменната дистокия е това, че предното рамо се задържа над симфизата и раменния пояс не може да се роди.
Раменната дистокия се потвърждава като главата се залавя и се тегли леко надолу, за да навлезе задното рамо в сакралната празнина. Ако рамото не се откачи значи има раменна дистокия.
Най-честото наблюдавано увреждане при затруднено раждане поради раменно предлежание (раменна дистокия) е парализата на Ерб (59.4%), следвана от фрактура на клавикулата (38.6%). Рядко може да се стигне до хипоксично-исхемична енцефалопатия.
При установяване на раменна дистокия основната цел на акушера е бързото справяне с раменната дистокия като много важно значение има супрапубичния натиск от асистента.
Много важно значение за справяне в ситуацията е големият опит и познания на акуширащия, както предвиждането и преценката на риска за раменна дистокия още преди да настъпи раждането на главата на плода.
Коментари към Затруднено раждане [дистокия] поради раменно предлежание МКБ O66.0