Други нарушения на родовата дейност МКБ O62.8
Към други нарушения в родовата дейност влизат разстройства в родилния акт, причинени от околоплодния мехур.
Моментът на пукване на околоплодния мехур през време на раждането зависи от разкритието и разтегливостта на маточната шийка, здравината на обвивките на плодното яйце и от възможността да се отлепят от маточната стена.
Навременно е пукването на околоплодния мехур, когато се осъществява при пълно или почти пълно разкритие на цервикалния канал. За ранно се счита пукването на околоплодния мехур в хода на раждането, но преди пълното разкритие на цервикалния канал. Преждевременното пукване на мехура се осъществява преди започването на родовата дейност и при затворен цервикален канал.
Причините при други нарушения на родовата дейност могат да бъдат от най-различно естество.
Рисковете от ранното пукване на мехура при добра родова дейност и завършило в срок на раждане не са големи. Преждевременното пукване на околоплодния мехур се благоприятства от механични причини (полови сношения, травми), анатомични фактори (дегенеративни и възпалителни процеси по ципите), както и от многоводие, стеснение на таза, аномалии в предлежанието и т.н.
Клинично се наблюдава продължаващо изтичане на околоплодни води през вагината.
Диагнозата при други нарушения на родовата дейност е специфична.
Освен при разпит на родилката и клиничните данни се прилагат ориентировъчни тестове (промяна на Рh стойностите на влагалищното съдържимо под влияние на околоплодната течност - лакмус, бром-тимолова проба).
Тестовете са лесно изпълними, но не достатъчно надеждни. Под микроскоп се търсят лануго, безядрени полигонални кожни люспи от изтичащата през влагалището околоплодна течност. За разграничаване от урина се използва кристализационна проба (поставена върху предметно стъкло течност от влагалището кристализира под формата на папратово листо.
Латентното време от пукването на околоплодния мехур до появата на редовна родилна дейност е толкова по-дълго, колкото в по-ранен срок от бременността е осъществено. ако пукването става към време на изчисления за раждане термин, родилната дейност в 80% започва в следващите 24 часа. Латентното време над 48 час при зрели деца се наблюдава в 10 % от случаите.
Преждевременното и отчасти ранното пукване на околоплодния мехур влече след себе си 3 вида риск: раждане на деца с ниска телесна маса, нарастваща честота на пуерперални инфекции и пролабиране на пъпната връв.
Лечението при други нарушения на родовата дейност е характерно.
Поведението на акушера се изгражда в зависимост от срока на бременността. При преждевременно или ранно пукване на околоплодния мехур, срок след 38 седмица от бременността и при зряла маточна шийка в следващите 6-12 часа родилната дейност се индуцира от окситоциновата венозна инфузия. При пукнат между 36 и 38 седмица на бременността мехур, при липса на родилна дейност - строг покой на легло и последваща индукция след 48 часа при използване на антибиотична терапия (профилактика).
При пукнат преди 36 седмица мехур - токолиза и антибиотици. При неуспех от токолизата - поне 48 часа глюкокортикостероиди, последвани от родоразрешение. Ако по време на латентно време възникнат клинични белези на възходяща инфекция (температура, увеличаване на левкоцитите в кръвта, учестена сърдечна дейност, миризливи води) - родоразрешение.
При седалищно предлежание и срок на бременността под 36 гестационна седмица при пукнат мехур и неуспех от токолитичната терапия се прилагат кортикостероиди и родоразрешение чрез секцио след 48 часа.
Всички новородени деца трябва щателно да бъдат изследвани за бактериална осемененост и профилактирани с антибиотици.
Коментари към Други нарушения на родовата дейност МКБ O62.8