Вторична родова слабост МКБ O62.1
Вторична родова слабост представлява състояние, при което, след като е имало нормални контракции, последните стават слаби и се наблюдават през големи интервали, като това често се наблюдава в активната фаза при разширение повече от 4 см.
Голямо значение за установяването на вторична родова слабост имат клиничната картина и темпа на напредване на раждането.
Необходим е голям опит и задълбочени познания за преодоляването и повлияването на вторична родова слабост.
Към вторична родова слабост принадлежат:
- Вторичен арест на активната фаза на раждането.
- Вторична хипотонична маточна дисфункция.
1) Вторичен арест на активната фаза на раждането се характеризира със спиране на разширението на маточната шийка в активната фаза.
Вторично спиране на разширението се отчита, когато в активната фаза, разширението не се променя в рамките на две тушета, т.е липсва промяна в разширението в продължение на 2 часа, установено чрез вагинален преглед.
Това правило важи както за първескини, така и за многораждали.
Вторично спиране на разширението се среща при около 8-10 % от раждащите, като това корелира с по-висока смъртност на плода и значително по-голяма честота на родоразрешение чрез цезарово сечение.
Честа причина за това състояние е наличието на пелвио-фетална диспропорция, неправилни положения на главата.
При наличие на вторичен арест на активната фаза на раждането поведението може да бъде консервативно или активно.
Консервативното се изразява в изчакване на спонтанно възстановяване на напредването на раждането, което се наблюдава при около 50-60% от случаите.
Активното поведение се характеризира с извършването на окситоцинова стимулация, като за ефект се съди след един час чрез вагинален преглед. При липса на ефект е необходимо да се предприеме друг метод на родоразрешение.
2) Вторична хипотонична маточна дисфункция се характеризира с наличие на нормални контракции, като последните стават все по-слаби и все по разредени. Разширението на маточната шийка започва да се забавя и понякога дори спира и раждането може да се удължи значително.
Това състояние се наблюдава обикновено в активната фаза, при разширение по-голямо от 4 см.
Най-често то се дължи на предозиране с аналгетични и седативни средства, ранна епидурална анестезия.
Характерно за него е, че контракциите са неболезнени и палпаторно трудно се долавят, матката е отпусната.
Коментари към Вторична родова слабост МКБ O62.1