Първична родова слабост МКБ O62.0
Първичната родова слабост е една от честите причини за нарушения в родовата дейност.
За установяването на първична родова слабост основно значение има клиничната картина и темпа на напредване на раждането.
Необходим е голям опит за преодоляването и повлияването на първична родова слабост.
Към първична родова слабост принадлежат:
- Липса на прогресивно разкритие на маточната шийка.
- Първична хипотонична маточна дисфункция.
Те представляват сравнително рядко срещани, но сериозни аномалии, които значително могат да затруднят нормалното раждане.
Липса на прогресивно разкритие на маточната шийка може да се изразява с удължена латентна фаза или удължена активна фаза.
1) Удължена латентна фаза се наблюдава при около 3 % от ражданията. Продължителността на латентната фаза при първескини е около 9 часа, а при многораждали около 5 часа, като максималната допустима граница е 21 часа за първескини и 14 часа за многораждали.
Причините за удължаване на латентната фаза могат да бъдат прилагане на различни медикаментозни средства (седативи, аналгетици), извънредно лош цервикален статус.
При удължена латентна фаза има две възможности да се даде почивка на бременната или да се стимулира раждането с окситоцин.
В случаите, когато се даде почивка на бременната нормално раждане се наблюдава при 85 % от случаите.
При стимулиране на раждането с Oxytocin е необходимо да се започне с ниска капка, която се увеличава през 30 минути.
Удължената латентна фаза е доброкачествено и благоприятно нарушение в хода на раждането, което в повечето пъти се повлиява и раждане настъпва.
2) Удължена активна фаза представлява сравнително рядко срещано явление. Обикновено в активната фаза се наблюдава разширение на маточната шийка с 1 см на час при първескини и 1,5 см на час при многораждали. За удължена активна фаза се говори, когато има отклонения от посочените параметри.
Удължена активна фаза може да се наблюдава при предозиране с аналгетични и седативни средства, ранна епидурална анестезия, високо стоене на предлежащата глава.
За да се избегне удължаване на активната фаза е добре да се избягва ненужното приложение на седативни и обезболяващи медикаментозни средства.
При установяване на удължаване на активната фаза е уместно приложение на окситоцин и изправяне на бременната, като задължително се изисква проследяване на сърдечната честота на плода посредством акушерски монитор.
3) Хипотонична маточна дисфункция представлява състояние, при което матката е с нисък основен тонус, маточните контракции са регулярни, но слаби краткотрайни и през големи интервали.
Това води до един много бавен и незначителен прогрес на раждането.
Когато това явление се наблюдава още в началото на раждането говорим за първична родова слабост.
Коментари към Първична родова слабост МКБ O62.0