Хипотоничен синдром у майката МКБ O26.5
Хипотоничен синдром у майката е известен още като supine-синдром.
Хипотоничния синдром у майката представлява състояние, което се характеризира с налична компресия над абдоминалната аорта и vena cava inferior от бремнната матка в случаите когато жената лежи по гръб.
Вследствие на компресията се наблюдава хипотония, която може да доведе до загуба на съзнание, а вслучайте когато тя е екстремна и до фетална смърт.
Клинично хипотоничния синдром у майката се характеризира с бледост, брадикардия, изпотяване, гадене, хипотония, виене на свят когато бременната жена лежи по гръб и изчезва, когато тя се обръща настрани.
Аорта и долната вена кава са централни съдове и са най-големите съдове. Те доставят кръв към сърцето, и останалата част от тялото.
Когато има компресия, която се дължи на уголемената матка и теглото на плода, могат да се наблюдават признаци на шок като изпотяване, бледност, бързо и слаб пулс.
За диагнозата на хипотоничния синдром у майката основно значение имат клиничната картина, стойностите на кръвното налягане, измерването на пулса.
Най-добрият начин за предотвратяване или лечение на това състояние е веднага бременната да се завърти, така че центъра на теглото да е под наклон най-малко петнадесет градуса. Даването на вода и кислород и пускането студени кърпи на челото ще помогне за облекчаване на симптоми на отпадналост. Краката трябва незабавно да бъдат повдигнати над главата (позиция Trendelenberg) с цел да се увеличи венозното връщане на кръв към сърцето.
Коментари към Хипотоничен синдром у майката МКБ O26.5