Възпалителни болести на половата система по време на бременността МКБ O23.5
Възпалителни болести на половата система по време на бременността могат да бъдат кондиломи, гъбични инфекции, гонерея и други.
Към възпалителни болести на половата система по време на бременността принадлежат острите кондиломи (Condylomata accuminata).
Приема се, че острите кондиломи имат вирусна генеза. Развиват се обикновено в ано - гениталната област.
Благоприятстващ фактор е обилният вагинален флуор, който мацерира кожата. В тези участъци се развиват брадавицовидни образувания - папиломни разраствания.
За диагнозата основно значение имат клиничната картина и огледа.
Лечението се насочва към флуора. Папиломните нарастъци се третират с хлоретил и се кюретират.
Към възпалителни болести на половата система по време на бременността принадлежи монилиазен колпит.
При бременните се развива по-често, отколкото извън бременността. Представя се във вид на белезникави петна върху зачервената влагалищна стена. При опит за избърсване те леко кървят. Субективно, бременната се оплаква от упорит сърбеж.
Диагностицира се преди всичко чрез микроскопско доказване на Candida albicans. Още по-сигурна е диагнозата след културелно микробиологично изследване.
Лечението се осъществява с микостатици за вагинална и перорална употреба.
Към възпалителни болести на половата система по време на бременността принадлежи гонорея.
Гонореята представлява заболяване, което се предизвиква от Neisseria gonorrhoeae.
Заболяването може да предхожда бременността или да се развива през бременността. Хроничната гонорея в долните отдели на гениталиите обикновено не е пречка за забременяване.
Симптоматиката й може да бъде оскъдна или въобще да липсва. Гонороичният ендометрит често става причина за аборт в първите месеци или, ако бременността се запази, за твърде изразена симптоматика - болки в кръста, болезнени маточни контракции.
Острите форми на гонореята през бременността се съпътствуват от доста сериозни оплаквания - обилна гнойна секреция, силно изразен възпалителен процес в областта на вулвата и влагалището.
За диагнозата основно значение има клиничната картина, изслдване на секрет, лабораторните изследвания.
Лечението се провежда с антибиотици от групата на пеницилините.
Към възпалителни болести на половата система по време на бременността принадлежи сифилис.
Причинителят на сифилиса Spirochaeta pallida преминава от майката към плода диаплацентарно.
Клиничното протичане на заболяването при бременните не показва особености. Твърде често във втория стадий на заболяването по външните гениталии и около тях се развиват плоски кондиломи.
Плацентарната бариера е относителна пречка за спирохетите, особено в първите 5 месеца на бременността. Поради това абортите не са характерна „привилегия” на луеса. При остра нелекувана инфекция на майката, която развива втория си стадий към V месец на бременността, в 25 % от случаите се наблюдават вътрематочна смърт на плода и изгонване на мацерирания плод след 10-15 дни. Смъртта на плода е резултат на тежки сифилитични промени в плацентата.
Само в 10-20 % от случаите се раждат здрави деца от луетични майки, инфектирани в последните седмици на бременността.
Диагнозата и лечението се водят под ръководство на венеролог. Предпочитани средства за лечение са антибиотиците от групата на пеницилините.
Коментари към Възпалителни болести на половата система по време на бременността МКБ O23.5