Неуточнена възпалителна болест на пикочните пътища по време на бременността МКБ O23.4
Неуточнена възпалителна болест на пикочните пътища по време на бременността включва заболявания като пиелонефрит, цистит и уретрит.
Това са едни от най-често срещаните заболявания на пикочните пътища, които могат да се наблюдават във всяка възраст.
По време на бременност настъпват множество промени в човешкия организъм като релаксация на гладката мускулатура на множество органи, включително и на пикочните пътища.
Тази релаксация предизвиква повишаване на количеството на остатъчната урина, а това и създава условия за развитие на инфекции.
Към неуточнена възпалителна болест на пикочните пътища по време на бременността принадлежи пиелонефрит.
Пиелонефрит представлява възпалително заболяване на бъбреците, при което е налице засягане на пиело-каликсната система и интерстициалната тъкан.
Най-честите причинители на пиелонефрит са E.сoli, следван от Enterococcus, Proteus vulgaris, Bact. рyoceaneus и др.
Клиничната картина се характеризира с втрисане, температура до 39-40° С, ускорен пулс, нарушено общо състояние, повръщане. Налице са болки в кръста, които могат да имитират лека колика. Диурезата е повишена, наблюдава се левкоцитурия, протеинурия и бактериурия.
За диагнозата пиелонефрит основно значение имат лабораторното изследване на урината, клиничната картина, анамнезата и образните изследвания, предимно ехографията.
Лечението при бременни с пиелонефрит е добре да се провежда в болнична обстановка. Необходим е постелен режим и богата на витамини диета. Медикаментозното лечение се провежда с антибиотици според антибиограмата, които трябва да бъдат съобразени с бременността.
Към неуточнена възпалителна болест на пикочните пътища по време на бременността принадлежи цистит.
Цистит представлява бактериално, вирусно или гъбично възпаление засягащо лигавицата на пикочния мехур.
Най-често причинители на острия цистит са Е.coli, Proteus, P. aeroginosa, Klebsiella и др. Пътищата за разпространяване на инфекцията може да бъде възходящ или низходящ.
От рисковите фактори за възникването на заболяването с най-голямо значение са лоша хигиена, нарушение на имунната система, бременност, захарен диабет, аномалии на урогениталната система и други.
Циститът се характеризира с обхващане на цялата повърхност на лигавицата, която е оточна, зачервена, с разширени кръвоносни съдове.
Клиничната картина се характеризира с чести позиви за уриниране, чувство за парене и болки ниско в таза. Понякога урината става мътна или розова. Обикновено не се наблюдават висока температура и адинамия.
За диагнозата значение има изследването на урината. При изследването на урината се откриват левкоцити, албумин, често и еритроцити. Съществено значение има също анамнезата, клиничната картина и ехографията.
Лечението на острия цистит се осъществява с антибиотици. Добре е да се прилагат и медикаментозни средства, които да облекчат субективните оплаквания като аналгетици и спазмолитици. Добре е да се приемат поне 2 литра течности дневно.
Към неуточнена възпалителна болест на пикочните пътища по време на бременността принадлежи уретрит.
Уретритът представлява заболяване, при което е налице възпаление на уретрата.
Причинители са най-чест Е. Coli. Други причини за развитие на уретрит включват химическо дразнене, травми на външните полови органи и медицински процедури.
Клиничната картина се характеризира с болки и парене по време на уриниране, повишена температура и втрисане, често уриниране, невъзможност за задържане на урината.
За диагнозата значение има изследвания изследване на урината, секрет от уретрата и ехографско изследване.
Лечението при уретрит се осъществява с антибиотици съобразени с антибиограмата. Могат да се прилагат и медикаментозни средства, които да облекчат субективните оплаквания като аналгетици и спазмолитици.
Коментари към Неуточнена възпалителна болест на пикочните пътища по време на бременността МКБ O23.4