Възпалителни болести на пикочния мехур по време на бременността МКБ O23.1
Възпалителни болести на пикочния мехур по време на бременността представляват сравнително често срещани заболявания и включват остър и хроничен цистит.
Възпалителни болести на пикочния мехур по време на бременността включва остър цистит.
Остър цистит представлява бактериално, вирусно или гъбично възпаление на лигавицата на пикочния мехур.
Заболяването се среща значително по-често при жени, поради по - късата и широка уретра, предразполагаща към асцендентното преминаване на микроорганизми.
Причинители на острия цистит са най-често Е.coli, Proteus, P. aeroginosa, Klebsiella и др. Пътищата за разпространяване на инфекцията може да бъде възходящ или низходящ.
Рискови фактори за възникването на заболяването са лоша хигиена, нарушение на имунната система, бременност, захарен диабет, аномалии на урогениталната система и други.
При острия цистит обхваща цялата повърхност на лигавицата, която е оточна, силно зачервена, с разширени кръвоносни съдове.
Клиничната картина при остър цистит се характеризира с чести позиви за уриниране, чувство за парене и болки ниско в таза. Понякога се наблюдават и промени в урината, която става мътна, розова, понякога се установява значително кървене. Обикновено не се наблюдават висока температура и адинамия.
За диагнозата остър цистит огромно значение има изследването на урината. При изследването на урината се откриват левкоцити, албумин, често и еритроцити. Съществено значение има също анамнезата, клиничната картина и ехографията.
Лечението на острия цистит се осъществява с антибиотици (широкоспектърни) съобразени с антибиограмата. Медикаментът може да се приложи еднократно във висока доза, или в терапевтични дози в продължение на 10 дни. Могат да се прилагат и медикаментозни средства, които да облекчат субективните оплаквания - аналгетици и спазмолитици. Добре е да се приемат 2 литра течности дневно, както и да се избягват дразнещи храни и тежки физически натоварвания.
Възпалителни болести на пикочния мехур по време на бременността включва хроничен цистит.
Хориничният цистит е възпалителен процес, който се характеризира с инфилтративен характер, при което се засяга цялата стена на пикочния мехур.
Клиничната картина при хроничния цистит се характеризира с чести позиви за уриниране, непълноценно изпразване на пикочния мехур, намален капацитет на мехура, наличие на тежест и тъпа болка, парене в областта на тазовото дъно, наличие на кръв в урината и други.
За диагнозата хроничен цистит основно значение имат цистоскопията, екскреторна урографията и други.
Диференциална диагноза се прави с остър цистит, рак на пикочния мехур, ендометриоза, нефролитиаза и други.
Лечението при хроничния цистит не е лесна задача. Прилагат се антибиотици, аналгетици, инсталации с различни медикаменти, физиотерапия и други.
Коментари към Възпалителни болести на пикочния мехур по време на бременността МКБ O23.1