Повърхностен тромбофлебит по време на бременността МКБ O22.2
Тромбофлебит по време на бременността представлява възпаление на венозната стена, което е идеална среда за развитие и прикрепване на кръвни елементи към венозния съд и сформиране на тромби, които под влияние на различни фактори могат да се откъснат от венозната стена и да предизвикат редица усложнения като запушат важни съдове и да предизвикат животозастрашаващи заболявания.
Повърхностният тромбофлебит по време на бременността се среща много по-често от дълбокия тромбофлебит.
Клиничната картина, която е характерна за повърхностният тромбофлебит по време на бременността се изразява със следната симптоматика.
По протежението на засегнатата вена се опипва плътно или възлесто образувание с зачервена кожа и изразена болезненост, която може да бъде спонтанна или при пипане на мястото. Кожата в участъка освен, че е зачервена е и топла. Липсва общо повишаване на температура на цялото тяло, пулсът е почти непроменен.
Около 40 % от бременните с повърхностен тромбофлебит са имали и в миналото такъв.
Диагнозата повърхностният тромбофлебит по време на бременността се поставячрез оглед и палпация. По протежение на повърхносната вена се установява плътна или възлеста резистенция със зачервяване на кожата, която е обикновено болезнена и топла.
Лечението при повърхностният тромбофлебит по време на бременността се състои от почивка на легло (не абсолютен режим на легло), за около 5-6 дни докато изчезнат възпалителните прояви и скоро се преминава на двигателен режим.
Локално се поставят влажни топли компреси, маже се с кинетол, краката са повдигнати в леглото. Може да се използват Лиотон - гел, Хепароид. Излекъването настъпва от 1-3 седмици.
Коментари към Повърхностен тромбофлебит по време на бременността МКБ O22.2