Инкомплетна и парциална мола хидатидоза МКБ O01.1
Инкомплетната и парциалната мола хидатидоза (гроздовидна бременност) представляват заболявания на трофобласта, което се характеризира с частична хидропична дегенерация на хориалните въси.
Инкомплетната и парциалната мола хидатидоза се среща по-често при жени под 20 и над 40 години, като честотата на мола хидатидоза е значителна в азиатските страните, по-рядко се среща в европейските страни и Америка.
Патоанатомия на инкомплетната и парциалната мола хидатидоза има специфична характеристика.
Трофобластният епител има свойства на растеж, които по отношение на други тъкани в организма на бременната жена са патологични. Развиват се в началото на бременността. В матката се образува мехурчеста моларна тъкан - мехурчета, които засягат малки участъци от матката. В хориалните въси са разтегнати и имат формата на грозд, откъдето идва и името гроздовидна бременност. При частичната мола хидатидоза измененията, които се наблюдават са огнищни (засегнати са само част от въсите, другите са с нормална структура).
Причините за инкомплетна и парциална мола хидатидоза са специфични.
Генетични дефекти в оплождането на яйцеклетката. Обикновено парциалната мола е триплоидна. Налице са два бащини и един майчин или два майчини и един бащин хромозомен набор.
Инкомплетната, частична мола хидатидоза се открива при хистологично изследване на тъкани от спонтанен аборт. Характеризира се с наличие на фетални тъкани, оточни въси без трофобластна пролиферация (разрастване). Плодът е с конгенитални (вродени) аномалии. Матката е по-малка и кръвотеченията са по-редки при инкомплетната мола хидатидоза. Малигненият потенциал е значително по-малък при инкомплетната мола.
Инкомплетната мола хидатидоза е триплоидна (например 96 XXY - 46 хромозомни двойки от женската полова клетка и 23 хромозомни двойки от мъжката полова клетка).
Симптомите при инкомплетна и парциална мола хидатидоза са
- Влагалищно кървене, не толкова изразено колкото при класическата мола хидатидоза.
- Аменорея (липса на менструация).
- Маточни контракции по време на първото и в началото на второто тримесечие на бременността и налични болки ниско в корема и кръста.
- Отоци.
- Хипертония.
- Изпадане на класически мехурчета.
- Гадене и повръщане.
- Протеинурия.
- Тремор.
- Сърдечни усложнения – предсърдни фибрилации кардиогенен колапс.
- Тахикардия (учестена сърдечна дейност).
Диагнозата на инкомплетната и парциалната мола хидатидоза се поставя чрез:
Изследване на човешки хорионгонадотропин, който при състояние на мола хидатидоза е значително повишен около 100 000mUI ml. При нормална бременност почишението на човешкия хорионгонадотропин не е толкова голямо.
При ехографско изследване след 8 гестационан седмица се забелязва увеличение на плацентарното ехо, след 10 г.с. плацентарното ехо заема цялата маточна празнина и се визуализират многобройни мехурчета – като снежинки „снежна буря”, което с точност поставя диагнозата инкомплетна и парциална мола хидатидоза.
Лечението на инкомплетна и парциална мола хидатидоза е оперативно, осъществява се аспирационен кюреташ - маточното съдържимо се евакуира.
При разрушителна или проникваща мола се провежда отстраняване на матката - хистеректомия.
За проследяване на резултати от лечение на мола хидатидоза се използва изследване на бета-веригата на човешки хорионгонадотропин.
Всички жени с инкомплетната и парциалната мола хидатидоза подлежат на диспансеризация.
Коментари към Инкомплетна и парциална мола хидатидоза МКБ O01.1