Класическа мола хидатидоза МКБ O01.0
Пролиферативно заболяване на трофобласта, при което се наблюдава хидропична дегенерация на хориланите въси се нарича класическата мола хидатидоза.
Класическа мола хидатидоза включва комплетна мола хидатидоза.
Мола хидатидоза (гроздовидна бременност) е част от групата на трофобластната болест (патологични процеси, свързани с пролиферацията на трофобласта). Заболяването е свързано винаги със състояние на бременност. Среща се при жени между 20 и 40 години. Честотата на мола хидатидоза е значителна в страните в Азия, по-рядко се среща в Европа и САЩ.
Причините за класическа мола хидатидоза са:
- Генетични причини – увредена ануклеарна яйцеклетка, оплодена от хаплоиден сперматозоид (23, Х), който при последващо деление удвоява броя на хромозомите си или увредена ануклеарна яйцеклетка оплодена от два сперматозоида.
Характерно за мола хидатидоза е изпълване на матката с мехурчеста моларна тъкан. В някои случаи са засегнати само малки участъци от плацентата. Хориалните въси са силно преразтегнати от образувалия се оток и имат размери от няколко милиметра до череша, приличат на грозде, откъдето идва и името гроздовидна бременност. Тази деформация не позволява на хорионните въси да изпълняват обменните си функции, поради което зародишът загива и плод не се развива.
Класическата, комплементна мола хидатидоза се характеризира с:
- Изразен оток и разширяване на хориалните въси.
- Изчезване на вилозните кръвоносни съдове.
- Пролиферация (прорастване) на трофобластната обвивка на съдовете.
- Липса на фетална тъкан.
Симптомите при класическа мола хидатидоза са:
- Генитално кървене.
- Аменорея (липса на менструация).
- Маточни контракции през първото и в началото на второто тримесечие на бременността и налични болки ниско в корема и кръста.
- Гадене и повръщане.
- Изпадане на класически мехурчета.
- Хипертония и отоци.
- Протеинурия (наличие на белтък в урината).
- Тремор.
- Тахикардия (учестена сърдечна дейност).
Диагнозата на класическата мола хидатидоза се поставя чрез:
Изследване на човешки хорионгонадотропин, който при състояние е значително повишен около 100 000mUI ml, за разлика от нормалната бременност, когато повишението не е толкова високо.
Ехографско изследване, при което след 8 гестационна седмица се забелязва увеличение на плацентарното ехо, след 10 г.с. плацентарното ехо заема цялата маточна празнина и се визуализират многобройни мехурчета – като снежинки „снежна буря”, което с точност поставя диагнозата мола хидатидоза.
Типичната клинична симптоматика, хистологично изследване.
Лечението на класическа мола хидатидоза е оперативно. Състои се в аспирационен кюреташ – съдържимото на матката се евакуира.
Изследване на бета-веригата на човешки хорионгонадотропин се използва са проследяване на резултати от лечение на класическа мола хидатидоза.
При разрушителна или проникваща мола се провежда отстраняване на матката - хистеректомия.
Всички жени с класическа мола хидатидоза подлежат на диспансерно наблюдание.
Коментари към Класическа мола хидатидоза МКБ O01.0