Следоперативни сраствания в малкия таз МКБ N99.4
Адхезиите (срастванията) представляват ленти от съединителна тъкан, които се образуват между тъканите и органите, като свързват тъкани, които нормално не са свързани.
Много често адхезиите възникват след операции в областта на малкия таз (напр. Цезарово сечение) – следоперативни сраствания в малкия таз.
Обикновено хората не знаят, че имат сраствания, докато не възникнат проблеми.
Всички тазови органи, с изключение на яйчниците, са поне частично покрити от ципа, наречена перитонеум. Когато перитонеумът бъде увреден по време на операция, той се възпалява. В засегнатите тъкани се натрупва фибрин. Той действа като "лепило", което уплътнява увреждането и причинява образуването на адхезия – фибринозна адхезия. Намиращите се в тазовата кухина фибринолитични ензими подпомагат намаляването размерите на първоначалното срастване, като дори могат да го разградят напълно. В много случай, обаче, продукцията и активността на тези ензими е намалена поради травма или вече персистираща адхезия. При това положение клетки, като макрофаги, фибробласти и ендотелни клетки, проникват във фибриновото срастване и причиняват отлагането на колаген и други субстанции, което в крайна сметка води до образуването на постоянни адхезии.
Някои адхезии не причиняват проблеми, но други могат да ограничат свободното движение на тъкани и органи, което понякога причинява усукването или промяната на обичайната им позиция.
Следоперативни сраствания на малкия таз могат да засегнат всеки орган в малкия таз, като матка, яйчници, фалопиеви тръби (маточни тръби), пикочен мехур. Тазовата възпалителна болест е резултат от инфекция (най-често при полово предавани болести) и много често води до сраствания във фалопиевите тръби. Наличието на адхезии в маточните тръби може да доведе до инфертилитет (безплодие) и да увеличи риска от ектопична бременност, при която плодът се развива извън матката (извънматочна бременност).
Симптомите, които следоперативните сраствания в малкия таз предизвикват, са:
- коремна болка;
- хронична тазова болка;
- крампи (мускулни схващания);
- ограничена подвижност;
- гадене;
- чувство за натиск в областта на таза;
- потене;
Всеки пациент, който е претърпял хирургична манипулация в коремната кухина, ректалната или вагиналната област, може да развие адхезия. Причина за срастване могат да бъдат и прекарани възпаления, инфекции или травма. Възможно е адхезиите, които са се развили, да не се проявят симптоматично в продължение на месеци и дори години.
Рисковите фактори за развитие на тазови сраствания са:
- коремни операции;
- апендицити;
- илеус (чревна непроходимост);
- констипация (запек);
- ектопична бременност;
- инфекции;
- проблеми с плодовитостта;
- травми;
- операции в областта на таза;
Следоперативни сраствания в малкия таз обикновено се диагностицират по време на хирургична процедура, като лапароскопия (въвеждането на камера през малък отвор в тазовата кухина и оглеждане на органите). Ако се открият сраствания, те могат да бъдат отстранени чрез същата процедура.
Допълнителни изследвания, като рентген, компютърна томография и кръвни изследвания, могат да спомогнат за поставянето на диагнозата.
Лечението зависи от разположението, протежението и проблемите, които срастването създава, а понякога адхезиите зарастват от само себе си. Ако се наложи оперативна намеса, най-често се прилага лапароскопия – въвеждане на камера през малък отвор на кожата и отстраняване на адхезиите (адхезиолиза). Може да се използва и друга минимално инвазивна процедура.
Коментари към Следоперативни сраствания в малкия таз МКБ N99.4