Първична олигоменорея МКБ N91.3
Оскъдното или рядко настъпващо менструално кръвотечение, повило се още с настъпването на менархе (първата менструация) се нарича първична олигоменорея.
Обикновено няколко цикъла след менархето, менструацията е оскъдна и нерегулярна. Нормалният менструален цикъл настъпва през период от 24 до 35 дни, като продължава средно между 4 и 7 дни.
Първичната олигоменорея може да се дължи на редица заболявания, нарушаващи хормоналната система хипоталамус - хипофиза - яйчници.
От страна на централната нервна система, причини за първична олигоменорея могат да бъдат: тумори, възпалителни процеси, травми и прочее.
Друга етиология на олигоменорея от страна на яйчниците може да бъде отстраняване на яйчник, тежки възпаления, тумори, синдром на поликистозните яйчници, облъчване в областта на малкия таз и други.
Редица ендокринни заболявания, като понижена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), захарен диабет, затлъстяване могат да доведат до олигоменорея.
Към органичните причини за олигоменорея спадат: сраствания на матката, дължащи се на различни възпалителни процеси, или аномалии на химена.
Рядка и оскъдна менструация се среща и под влияние на редица странични фактори като стрес, различни медикаменти (антидепресанти, кортикостероиди), голямо физическо натоварване (при спортистки), рязко напълняване или бързо сваляне на телесно тегло (анорексия).
Недобрата абсорбция на хранителни вещества (малабсробция), която се среща при болест на Крон, хроничен улцерозен колит, муковисцидоза и други заболявания на гастроинтестиналния тракт, също нарушава баланса на витамините и хормоните в организма и води до промяна на менструалния цикъл.
В патогенетично отношение първичната олигоменорея обикновено се дължи на смутеното или спирането на производство на хормони, т.е. на хормонален дисбаланс. Това довежда до нарушаване на нервнохормоналната регулация и като последствие намаляване нивото на гонадотропин (GnRH) и повишаване на пролактина (хормони, произвеждани от хипофизата). Стресът променя функцията на хипоталамуса - област от мозъка, която контролира хипофизата, която пък от своя страна отговаря за нормалното протичане на менструацията.
Основният клиничен симптом на първичната олигоменорея е оскъдната и рядко настъпваща менструация (понякога само под формата на кафеникаво зацапване на бельото). Други възможни оплаквания са вагинална сухота, засилено окосмяване или липса на такова, болки в корема, повръщане, гадене, загуба на либидо, топли вълни, студова непоносимост, главоболие, изтичане на мляко от зърната на гърдите и други.
За да се постави диагнозата първична олигоменорея е необходимо да се установи какъв е хормоналният статус на девойката.
Проверяват се нивата на фоликулостимулиращия хормон (FSH) , който носи информация за функцията на системата хипоталамус - хипофиза.
Изследва се Т3, Т4 и тиреостимулиращия хормон (TSH) за отхвърляне на заболяване на щитовидната жлеза като причина за олигоменорея. От образните изследвания се предпочитат ехография, КАТ и ЯМР на малкия таз главата, салпингография (рентгено - контрастна снимка на матката и тръбите).
Лечението на първична олигоменореята е насочено към причинителя.
Препоръчва се ограничаване на тежки физически натоварвания и корекция на теглото. Ако причината за аменорея е хормонален дисбаланс, прилага се заместителна хормонална терапия - естрогени и прогестини. При ракови, органични заболявания или вродени аномалии водещи до аменорея, лечението е хирургично.
Коментари към Първична олигоменорея МКБ N91.3