Туберкулозно възпаление на органите и тъканите на малкия таз при жени (А18.1ї) МКБ N74.1
Туберкулозното възпаление на органите и тъканите на малкия таз при жени представлява вторично инфектиране на малкотазовия перитонеум, матката, яйчниците и маточните тръби след налична белодробна туберкулоза.
Етиологичния причинител на туберкулозното възпаление на органите и тъканите на малкия таз при жени е Mycobacterium tuberculosis. Най-честата локализация на генитална туберкулоза са маточните тръби.
Туберкулозата на женските полови органи може да протече като латента, продуктивна или ексудативна форма. При последните се образуват специфични туберкули, казеозна некроза и перитонит.
Клиническите симптоми включват неспецифични оплаквания като намалена трудоспособност, отпадналост, отслабване на тегло, нощно изпотяване. От страна на пикочополовата система са характерни нарушенията в менструацията (хипоменорея), тазова болка и стерилитет. Понякога поради образуването на сраствания в малкия таз, може да се развие извънматочна бременност.
Диагнозата туберкулозното възпаление на органите и тъканите на малкия таз при жени е трудна и изисква доста изследвания:
- бактериологично изследване на материал, взет чрез кюретаж, пункция или менструална кръв. Той може да се огледа микроскопски след оцветяване по Цил-Нелсън, да се посее върху селективни хранителни среди или да се инокулира в морско свинче;
- туберкулинова проба (Манту);
- рентегонграфия на бял дроб (търси се първичното огнище);
- хистеросалпингография (рентгенографско изследване на матката и маточните тръби с контрастна материя);
- експлоративна лапаротомия.
Лечението се извършва с туберкулостатични и туберколоцидни медикаменти. Използват се изониазид, рифампицин, етамбутол, стрептомицин по схема поне 6 месеца. При формиране на абсцеси, фистули и неповлияване от консервативното лечение се прави тотална хистерктомия с двустранна аднексектомия.
Коментари към Туберкулозно възпаление на органите и тъканите на малкия таз при жени (А18.1ї) МКБ N74.1