Пелвиоперитонит при жени, неуточнен МКБ N73.5
Пелвиоперитонит при жени представлява възпалителен процес, засягащ перитонеума в малкия таз.
Пътят на разпространение на инфекцията е най-често от усложнен възпалителен процес на вътрешните полови органи, като понякога заболяването може да възникне от инфектиран съседен орган.
Пелвиоперитонитът обикновено се разпространява в границите на малкия таз.
Обикновено процесът се развива като инфилтративно или ексудативно възпаление, като по-късно съдържимото може да нагнои.
Клиничната картина на пелвиоперитонит при жени се характеризира с болките ниско в корема, наличие на метеоризъм, болки при уриниране и дефикация, засегнато общо състояние, отпадналост, безапетитие и безсъние.
Наблюдават се още повишена температура, ускорен пулс, езикът е сух, обложен, появява се и мускулем дефанс.
В случаите когато има гнойна колекция, последната може да се самодренира през правото черво - фекалиите стават силно миризливи.
Диагнозата пелвиоперитонит при жени се поставя освен от клиничните изяви, лабораторни изследвания - ускорена кръвна утайка (СУЕ), придружено с увеличаване на левкоцитите и олевяване.
При клиничното изследване се установява мускулен дефанс, при вагинално изследване не могат да се палпират отделно матката и яйчниците. Дъгласовото пространство е бомбирано и болезнено при палпация.
При кулдоцентеза през иглата изтича гноен ексудат, който веднага се изпраща за микробиологично изследване, прави се посявка и се установява кой е причинителя и към кой антибиотик е чувствителен.
Лечението на пелвиоперитонит при жени трябва да бъде своевременно и се осъществява с антибиотици. При правилно проведена терапия, заболяването обикновено се овладява.
В случаите с намалена реактивност на организма или изразена вирулентност на причинителя може да се развие картина на дифузен перитонит, като възпалителният процес може да обхване цялата коремна кухина.
При липса на задоволителен резултат от консервативното лечение се провежда хирургично лечение - отстраняване на гнойното огнище, лаваж и дренаж на малкия таз.
Коментари към Пелвиоперитонит при жени, неуточнен МКБ N73.5