Остър параметрит и тазов целулит МКБ N73.0
Съединителна тъкан около матката напред комуницира със съединителната тъкан на пикочния мехур, а назад от съединителната тъкан на правото черво.
Остър параметрит и тазов целулит са рядко срещани заболявания.
Причиняват се много често от стрептококова или стафилококова флора, обикновено в комбинация с патогенна чревна флора.
Причинителите на параметрита са аеробни (живеещи само в кислородни условия) и анаеробни (живеещи в безкислородни условия) причинители. Разпространението на инфекцията става най-често по лимфогенен път и по рядко по кръвен път и по съседство. Заболяването може да се развие като възпалителен процес на женските полови органи.
Входната врата на инфекцията най-често е тъканно увреждане на маточната шийка или на влагалищните сводове - разкъсване от раждане, аборт, увреждане от пробно абразио, диатермокоагулация на шийката, конизация (изрязване на маточната шийка), биопсия (вземане на материал за тъканно изследване).
При наличие на вирулентна влагалищна флора по лимфен път болестотворните агенти проникват в параметралните пространства и причиняват тежък възпалителен процес. Възпалителните промени засягат и бъбреците.
Възпалителният процес може да започне като серозен и в зависимост от протичането и тежестта може да стане гноен.
При хронифициране на процеса инфилтрата придобива твърда консистенция. Състоянието на организма и провежданата терапия могат да доведат до резорбция или до тежък флегмонозен (разлято гнойно възпаление) или гангренозен параметрит, засягащ и съседни органи. Тежкият възпалителен процес може да се самодренира през съседни органи (право черво, влагалище, пикочен мехур).
Острият параметрит и тазов целулит се манифестират със силни болки в таза, разпространяващи се към бедрото и повишена температура. Болките и чувството за тежест ниско долу в корема се усилват.
Общото състояние на болната остава задоволително. Езикът е обложен и влажен. Липсва изразени изпънати и напрегнати коремни стени. Освен високата температура до 38 - 39 градуса, която има постоянен характер се установява и учестен пулс. При ангажиране на съседни органи се установяват оплаквания от дискомфорт при дефекация и уриниране. При ректално туширане се установява, че матката е избутана в страни с плътна повърхност. Като се установява и инфилтрат, който обездвижва матката. Той по-късно флуктуира.
Диагнозата остър параметрит и тазов целулит се поставя се въз основа на клиничната картина. От параклиничните изследвания се установява остър възпалителен процес с увеличени левкоцити, ускорена кръвна утайка (СУЕ), стръмно покачване на белтъците в острата фаза на възпалителния процес.
Лечението е специфично. Преди сформиране на парметрален гнойник, лечнието е консервативно, като се прилагат венозно антибиотици. Вземане на материал от маточната шийка може да определи избора на антибиотик. При наличие на флуктуация (усещане на течна колекция) трябва да се пристъпи към хирургическо лечение - инцизия и дренаж на абцесната кухина през влагалищния свод.
Профилактиката се изразява в саниране на всяка влагалищна инфекция и избягване на травмите на маточната шийка при раждане, прекъсване на бременността и пробно абразио. Никога не трябва да се извършва диатермокоагулация или каквато и да е била интервенция върху маточната шийка без предварително лечение на инфекциозни възпаления на влагалището и маточната шийка.
Коментари към Остър параметрит и тазов целулит МКБ N73.0
nikoi
lekuva li se bez operaciq
Лечението е различно и зависи от много фактори.
lekuva li se bez operaciq