Образувание в млечната жлеза, неуточнено МКБ N63
Образувание в млечната жлеза, неуточнено включва възел на млечната жлеза.
Всеки възел в гръдната жлеза, който се палпира, трябва да бъде изяснен.
Мастопатията, известна още като фиброкистозна болест на млечните жлези, е патофизиологично смущение при жената, което се среща най-често във възрастта между 18- и 49-годишна възраст и много рядко след менопаузата може да бъде причина за образувание в млечната жлеза, неуточнено.
Мастопатията се характеризира с образуването на кисти в областта на млечната жлеза, чиято големина варира от няколко милиметра до пет-шест сантиметра в диаметър.
Съвременното схващане за мастопатията е, че се касае за състояние, а не за заболяване.
Предшестващите заболявания на гърдата /например мастит/, наличието на травма, фамилната обремененост могат да бъдат насочващи за развитието на мастопатията. Други фактори за появата на мастопатия са абортите, липсата на достатъчно сън, дългогодишната употреба на противозачатъчни средства, нежеланието да се кърмят децата след раждането. /Трябва да се знае, че кърмещите жени се възстановяват по-бързо след раждане, страдат по-рядко от рак на гърдата и, може да звучи невероятно, запазват бюста си по-добре./
Клинично може да се наблюдава чувството за напрегнатост и болка в млечната жлеза, което се нарича мастодиния. Това усещане се появява нормално преди менструация и изчезва след нея, но то може да се срещне и при мастопатия.
Три симптома поотделно или в комбинация дават основание да се мисли за заболяване на млечната жлеза: болка, отделяне на секреция от зърната и опипване на туморна маса.
Фиброзна мастопатия е едно от най-често срещаните нетуморни заболявания на млечната жлеза. Дори съвременното схващане е, че не се касае за заболяване, а за състояние на гърдата, имайки предвид честотата му. Фиброкистозната мастопатия до голяма степен се свързва с нивото на хормоните и по специално с нивото на естрогените. Значение има наследствеността и конструкцията на млечната жлеза.
По принцип млечната жлеза е съставена от жлезна, мастна и фиброзна (съединителна) тъкан, които при различните типове млечни жлези са в различно съотношение. Освен това с напредването на възрастта това съотношение се променя. Разрастването на жлезната тъкан в гърдата до голяма степен е свързано с високото ниво на естрогените. Когато високото ниво на естрогените води до некоординирано разрастване на епитела, миоепитела и съединителната тъкан говорим за фиброзна мастопатия. Някои автори я дефинират като дисхормонална дисплазия наблягайки на хормоналния фактор. Имайки предвид честотата на мастопатията над 40% от жените то става ясно, че не можем да говорим за заболяване, а за състояние на гърдата.
От клинична гледна точка се различават главно три форми на образувание в млечната жлеза:
- Дифузна (дребно и едроогнищна)
- Локализирана (нодозна)
- Смесена (дифузно-нодозна)
Дифузната форма при нея се установява патоанатомично разрастване на съединителнотъканната строма, разрастване на крайните разклонения на млечните канали (разширяване и пролиферация на епитела) и тяхното кистозно разширение. В зависимост от наличието или липсата на пролиферация на епитела в каналите тази форма се дели на пролиферативна и непролиферативна. Дифузната мастопатия, в зависимост от това дали преобладава разрастването на съединителната (фиброзната) тъкан или преобладава кистозното разширение на отводните млечни канали в жлезната тъкан, се разделя на фиброзна, фибро-кистозна и кистозна форма.
Фиброзна форма – Клинично в млечните жлези се опипват дребни или по едри уплътнения с ясни граници, безболезнени. Формата, размерите и консистенцията не се променят във връзка с фазите на менструалния цикъл, но стават по добре очертани по средата на цикъла. Уплътненията може да бъдат множествени или единични, но по често са разположени симетрично в централната част или в горно-външния квадрант на двете млечни жлези.
Кистозна форма – На фона на непроменения паренхим на гърдата се опипват плътно-еластични образувания с размери от няколко милиметра до няколко сантиметра в диаметър, не винаги добре отграничени и болезнени. От мамилата спонтанно или при натиск изтича коластроподобен секрет с мътно зеленикав, бистър или кръвенист секрет. Пред менструация млечната жлеза става дифузно плътна, болките се засилват, появяват се не само при палпация но и спонтанно. По правило се засягат и двете млечни жлези.
Фибро-кистозна форма – на фона на фиброзните изменения в млечната жлеза се откриват кисти с различна големина. Клиничната картина включва симптоми на фиброзната и кистозната форма.
Пролиферативните форми на дифузната мастопатия в по голяма степен могат да дегенерират в злокачествени тумори.
Диагнозата образувание в млечната жлеза се поставя с клиничен преглед – палпация, ехография на мл. жлези, мамография, а при изтичане на секрет и цитологично изследване. При фиброзните форми, където по принцип се опипват единични или множествени тумороподобни образувания, понякога се налага и биопсия на някои от тях.
Много е важно това страдание да бъде открито в началото. Това може да стане най-добре чрез ирисовата диагностика. Иридологията като отличен метод за диагностика позволява да се установят още в ранен период мастопатичните изменения у една жена.
В повечето случаи наред с проблемите в млечните жлези ирисовата диагностика открива силно зашлаковане на организма, изразено чрез замърсено дебело черво, боледуващи бъбреци, интоксикиран черен дроб, лошо функциониращи лимфни капиляри. Кистозните образувания в гърдите могат да се считат като следствие от това зашлаковане, тъй като те представляват натрупване на отпадъчни вещества, които клетките не могат да изхвърлят навън поради замърсената вътрешна среда.
Откъде идват, при това още в ранна възраст, тези отпадъчни вещества? Те се дължат на употребата на алкохол и цигари, кафе в големи количества, нерационалното хранене с преобладаване на рафинирани храни и др.
Друг метод за ранното откриване на мастопатията е самоизследването от страна на самата жена. Изследването на гърдите трябва да се прави поне веднъж месечно след навършване на двадесетгодишна възраст. Начинът, по който жената може да обследва своите гърди, може да бъде разяснен от нейния лекуващ лекар-гинеколог.
Лечението при образувание в млечната жлеза е необходимо само при силни болки в млечните гърди, тъй като няма дефинитивно лечение на това състояние.
Основно се търси облекчаване на симптомите. При кистозните форми, където болковия синдром е най-изразен се препоръчва да се намалят кафето, употребата на кока-кола и по възможност да се намали приема на течности по време на предменструалния цикъл когато болката и напрежението са най-изразени. Геритаминът вземан в продължение на около месец може да доведе до значително повлияване на субективните оплаквания. Противовъзпалителни и обезболяващи средства също влизат в лечебния арсенал. Хормоните с антиестрогенно действие значително повлияват болките и променят уплътненията при кистозните форми, но имат временен ефект, само докато се приемат, за това се препоръчват само при по тежките форми със силно изразен болкови синдром. Бромкриптинът се препоръчва от някои автори при кистозни форми с изтичане на секрет от гърдите.
В лечението на мастопатията се включва мощен арсенал от природни средства.
Жената трябва да избягва да употребява в своето меню месо и месни продукти, бял хляб и бялобрашнени храни, рафинирани храни като захар, шоколади, сладоледи, сладкиши и др., алкохол, цигари, кафе, газирани напитки; всички тези храни отделят много токсини и зашлаковат организма. Полезни храни са плодовете и зеленчуците, употребени сурови, задушени или запечени, соковете от тях, ядките, рибата, млечните храни и пр.
Фитотерапията с използването на билкови смеси, които стимулират имунната система и пречистват кръвта, има за цел да накара самия организъм за започне активна борба с излишъка от болни клетки.
Своето важно място имат ендогенното дишане и йоготерапията. Изключително силни и положителни резултати се получават при прилагането на уринотерапията - клизми, масажи, компреси, която съдейства за цялостното очистване на организма и за изхвърлянето на шлаките навън.
Профилактика:Ролята на лекаря е много важна за успешното лечение на мастопатията, тъй като той преценява най-добре какво е действителното състояние на гърдите /дали става дума за доброкачествено отклонение или за заболяване, дегенерирало вече в злокачествено/ и какви трябва да бъдат усилията от страна на пациента според стадия на заболяването. Ето защо прегледът при мамолог или иридолог е наложителна мярка при неговото лечение, която не може да се избегне.
Не малко значение в профилактиката на заболяването има воденето на правилен полов живот, който предполага използването на безвредни контрацептивни средства, взимането на мерки за недопускане на аборти, кърмене на децата и др.
Коментари към Образувание в млечната жлеза, неуточнено МКБ N63