Дивертикул на уретрата МКБ N36.1
Торбовидното хлътване на част или цялата лигавицата на уретрата се нарича дивертикул на уретрата.
Дивертикулът на уретрата може да бъде вродено или придобито състояние. Придобитите дивертикули могат да се образуват след травма в областта на уретрата(катетеризация, тежко раждане), абсцес, тумор в съседство, декубитус от камък или чуждо тяло в уретрата.
Клиничната изява на дивертикул на уретрата може да бъде незначителна, или пациентите да се оплакват от често уриниране, болка и парене по време на уриниране, разцепване на струята, кръв в урината, често развитие на цистити и други.
Дагнозата дивертикул на уретрата се поставя предимно чрез образни методи за диагностика. Такива са екскреторна урография, ретроградна цистография, ехография на уретра, ЯМР (ядрено - магнитен резонанс), уретроскопия и други. Желателно е по време на уретроскопията да се вземе биопсичен материал от дивертикула, тъй като на негов фон може да се развие неоплазма.
Лечението на дивертикул на уретрата е оперативно. В зависимост от мястото на дивертикула и решението на хирурга може да се извърши марсупуализация, частична аблация или дивертикулектомия.
Някои възможни постоперативни усложнения на дивертикул на уретрата са: фистулизиране към съседни органи, стриктура (стесняване) на уретрата, стрес - инконтиненция на урината, чести урогенитални инфекции и други.
Коментари към Дивертикул на уретрата МКБ N36.1