Други увреждания на бъбрека и уретера при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ N29.1
Функционалните и структури нарушения, засягащи бъбрека и пикочопровода, настъпващи при инфекции като шистозомоза или туберкулоза се водят други увреждания на бъбрека и уретера при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде.
Към други увреждания на бъбрека и уретера при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде принадлежат увреждания на бъбрека и уретера при шистоматоза и туберкулоза.
Шистозомозата, наречена още билхарциоза, е паразитно заболяване, разпространено предимно в страните от третия свят.
Етиологичният му причинител са паразити от род Schistosoma: Shistosoma haematobium, S. mansoni, S. japonicum, S. mekongi и други.
Крайният гостоприемник на паразита е човека, в който попадат през кожата при престой във водоем.
След попадането на шистозомата в организма, тя мигрира по кръвен и лимфен път до съдовете на малкия таз, където снасят яйца. Яйцата имат шипчета, които пробиват съдовете и попадат в уретерите или пикочния мехур. Там те предизвикват локално възпаление на лигавицата, в следствие на което може да настъпи застой на урината или образуване на конкременти.
Увреждането на бъбреците, в резултат на шистозомоза, представлява имуногенна реакция, при която освен срещу паразита човешкия организъм продуцира антитела кръстосано и към гломерулната мембрана на нефрона. Развива се неспецифичен гломерулонефрит.
Клиничната картина при увреждане на бъбрека и уретера при шистозомоза включва оплаквания като: обрив и сърбеж на мястото на проникване на паразита, хематурия (кръв в урината), протеинурия (белтък в урината), полакиурия (често уриниране), дизурия (парене или болка при уриниране), болка в кръста и по хода на уретерите и други.
Диагнозата се поставя по клиничната картина, данни за престой в ендемичен район и данните от изследванията. Взима се материал от урината, фекалиите, кръвен серум, който се изследва микроскопски (за яйца) и имунологично (чрез PCR, ELISA, Western Blot и други). Освен това се проследява бъбречната дейност, като се изследва количеството и състава на урината, серумните урея и креатинин. От образните изследвания могат да се направят нативна рентгенография на корема, ехография на бъбреци, урография, компютърна томография и други.
При липса на лечение могат да настъпят тежки усложнения като стеноза и стриктура на уретерите или уретрата, цистит, полипоза на пикочния мехур, простатит, епидидимит, фистула на перинеума, пиелонефрит, нефролитиаза, хиронефроза, уремия, уросепсис и други.
Лечението на урогениталната шистозомоза включва еднократен прием на Praziquantel. При засягане на гломерулите се предписват и кортикостероиди по схема.
Освен шистозомозата, към други увреждания на бъбрека и уретера при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде, спада и туберкулозата.
Туберкулозата е специфично бактериално заболяване, причинено от Mycobacterium tuberculosis.
Засягането на бъбреците или уретерите обикновено е вторично, късно усложнение. Протича под формата на следните стадии:
- Първи: формират се специфични туберкули на бъбрека.
- Втори: започва разпад на туберкулите и оформяне на малки и големи кухини в паренхима на бъбрека.
- Трети: оформят се различни деструктивни промени и пълно изконсумиране на бъбречния паренхим.
Оплакванията при пациенти с туберкулоза на бъбреците включват симптомите на първична туберкулоза (обща отпадналост, нощни изпотявания, температура, кашлица), хематурия, протеинурия, пиурия и други.
Диагнозата се поставя чрез специфичните тестове за туберкулоза (ППД, гамаквантиферонов тест), урография, компютърна томография и други.
Лечението е чрез противотуберкулозни медикаменти (изониазид, етамбутол, стрептомицин и други) за няколко месеца.
Коментари към Други увреждания на бъбрека и уретера при инфекциозни и паразитни болести, класифицирани другаде МКБ N29.1