Камъни в уретрата МКБ N21.1
Наличието на конкременти в лумена на пикочния канал се нарича камъни в уретрата.
Те се образуват много рядко в уретрата, като попадат в нея със струята на урната от горните пикочни пътища или пикочния мехур.
По големина са обикновено с размери по-малки от лумена на уретрата.
Камъните в уретрата се срещат по-често при мъжкия пол, поради значително по-дългата и тънка уретра, която създава обстоятелства за заклещване на конкремент.
Етиологията за образуване на камъни в пикочните пътища е многофакторна, като основна роля играят следните състояния наследственост, прием на храна, богата на белтъци, прием на силно минерализирани води, урогенитални инфекции, заболявания, протичащи с повишено ниво на калций в кръвта и урината (остеодистрофия, мултиплен миелом, костни метастази, хиперпаратиреоидизъм), нарушения в уродинамиката (бременност, коремни тумори, вродени малформации на урогениталната система), метаболитни заболявания (подагра, цистеинурия) и други.
Болният се оплаква от затруднено и болезнено уриниране, до пълна задръжка на урината, изменения в струята, която е тънка, разпръсната или на капки, понякога с кръв. Има болки в тазовото дъно (перинеума). При палпация в областта на перинеума може да се установи болка.
Поставянето на диагнозата камъни в уретрата става чрез добре снета анамнеза и клиничните изследвания.
В урината може да се установи микро- или макроскопска еритроцитурия.
От образните изследвания се правят ехография на пикочен мехур, микционна урография с контраст или нативна рентгенова снимка (за установяване на рентгеново - позитивни камъни).
Уретроскопията е трудно изпълнима, поради силната болка и кървене. При катетеризация с металически катетър се усеща чукане между метал и камък.
Усложненията, които могат да се развият в резултат на наличието на камъни в уретрата са: задръжка на урината, хидронефроза, пионефроза, атрофия на простатната жлеза и други.
Лечението на камъни в уретрата бива консервативно, оперативно и комбинирано. Консервативното лечение се провежда с уроантисептици, антибиотици, болкоуспокояващи и спазмолитици.
Манипулации за освобождаване на пътя на урината са: избутване на камъка обратно в пикочния мехур посредством бужиране, изкарване с щипки чрез цистоскопия. При неуспех на горепосочените методи се прилага оперативно лечение. През перинеума се извършва уретролитотомия.
Коментари към Камъни в уретрата МКБ N21.1