Съединително-тъканна стеноза на спиналния канал МКБ M99.4
Съединително-тъканна стеноза на спиналния канал представлява състояние, което се характеризира със стесняване на спиналния канал, следствие на задебеляване съединително-тъканните структури на гръбначния стълб и гръбначния канал - лигаменти, гръбначно-мозъчна обвивка. Това заболяване се среща предимно при възрастни индивиди, поради по-голямата честота на склеротичните процеси с напредване на възрастта. Съществени различния в честотата при мъже и при жени не са установени.
Причините за съединително-тъканна стеноза на спиналния канал не са установени. Предполага се, че основна роля играят склеротични процеси обхващащи съединителната тъкан на гръбначно-мозъчния канал. Тези процеси могат да се наблюдават следствие на травми, или при вродени заболявания на съединителната тъкан. Признаците и симптомите на страданието се състоят главно в поява на болка, оток, деформация, нарушена кинетика в засегнатия отдел на гръбначния стълб. При повишаване степента на стенозата на спиналния канал е възможно да възникне компресия на гръбначния мозък и гръбначно-мозъчните нерви, което да допринесе за съотетната симптоматика - болка и изтръпване по хода на крайниците, поява на парализи, нарушена сетивност и други.
Диагнозата съединително-тъканна стеноза на спиналния канал се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други, за уточняване локализацията и тежестта на уврежданията.
Лечението на съединително-тъканна стеноза на спиналния канал се осъществява от специалист и може да бъде консервативно или хирургично. Консервативното лечение включва покой, прилагане на аналгетици, противовъзпалителни средства, физикална терапия, рехабилитацияи и други. Оперативно лечение се предприема след адекватна оценка от специалист.
Коментари към Съединително-тъканна стеноза на спиналния канал МКБ M99.4