Костна стеноза на спиналния канал МКБ M99.3
Костна стеноза на спиналния канал представлява състояние, което се характеризира със стесняване на спиналния канал, следствие на костна деформация на прешлените на гръбначния стълб, най-често от настъпваща хиперостоза или поява на шипове. Заболяването има постепенен, прогресиращ характер, наблюдава се предимно при възрастни индивиди, като не се наблюдават съществени различия в честотата между мъже и жени.
Причините за възникване на костна стеноза на спиналния канал не са напълно изяснени. В повечето случаи става въпрос за дегенеративен процес, който се наблюдава с напредване на възрастта. В етиологията се спрягат още някои туморни заболявания, ендокринни нарушения, травми и други. Клиничната картина на заболяването се характеризира с поява на болка, оток, деформация, нарушена кинетика в засегнатия отдел на гръбначния стълб. При съществена стеноза на спиналния канал може да възникне компресия на гръбначния мозък и гръбначно-мозъчните нерви, което да допринесе за съотетната симптоматика - болка и изтръпване по хода на крайниците, поява на парализи, нарушена сетивност и други.
Диагнозата костна стеноза на спиналния канал се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед и извършване на някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография и други.
Лечението на костна стеноза на спиналния канал се осъществява от специалист и може да бъде консервативно или хирургично. Изборът на метод на лечение зависи от локализацията и тежестта на уврежданията. Консервативното лечение включва покой, прилагане на аналгетици, противовъзпалителни средства, физикална терапия, рехабилитацияи и други. Оперативно лечение се предприема след адекватна оценка от специалист.
Коментари към Костна стеноза на спиналния канал МКБ M99.3